آبیاری درخت گردو

آبیاری درخت گردو

آبیاری درخت گردو در بهار یکی از مراحل مهم در زمان نگهداری و مراقبت از درخت گردو است. درختانی که آبیاری اصولی و درستی دارند، محصولات و درختان سالم‌تری خواهند داشت.
آبیاری درخت گردو و آبیاری نهال گردو تازه کاشته شده دو نکته مهمی است که در این مقاله از نهالستان ارغوان نهال قصد داریم به آن بپردازیم.

عدم آبیاری درست درخت گردو موجب می‌شود تا درخت گردو نتواند به‌خوبی عناصر و مواد غذایی را از خاک دریافت کند و درنتیجه رشد و باروری خوبی نداشته باشد.
در صورت آبیاری غیراصولی درخت گردو شاهد به بار نشستن گردوهایی کوچک، سیاه، چروکیده و کم محصول خواهید بود و تمام زحمات و هزینه‌هایی که کرده‌اید، از بین خواهد رفت. تضمین موفقیت یک باغ گردو به نحوه آبیاری آن وابسته است.

زمان آبیاری درخت گردو در بهار

برای مناطق معتدل و نیمه ‌خشک لازم است هر هفته آبیاری صورت بگیرد تا نیاز آبی درخت قبل از خشک شدن ریشه آن تأمین شود.

آبیاری نهال تازه کاشته شده

از کجا بفهمیم نهال های تازه کشت شده که برگ ندارند، چه زمانی به آبیاری نیاز دارند؟
برای فهمیدن زمان آبیاری نهال تازه کاشته شده کافیست با یک بیل خاک را از روی زمین بردارید و کنار بگذارید و برای تست از خاک بیل دوم استفاده کنید.
خاکی که برمی دارید را مچاله کنید، اگر خاک بهم چسبید نیاز به آب ندارد ولی اگر از هم پاشید وقت آبیاری آن فرا رسیده است.

میزان آبیاری نهال گردو

نهال گردو باید در زمان‌های خاصی آبیاری شود که این میزان به عوامل متعددی بستگی دارد. نهال گردو برای این‌که دوره رشد خوبی را پشت سر بگذارد، باید در زمان‌های درست آبیاری شود و این مقدار آبیاری حساسیت زیادی دارد.

زمان آبیاری درخت گردو

برای اینکه زمان درست آبیاری درخت گردو را تشخیص دهید به این نکته مهم توجه داشته باشید. اگر به درخت در زمان درست آب ندهیم ویا بیش از اندازه آبیاری شود موجب زوال و از بین رفتن ریشه آن می‌شود. به همین علت بررسی درست خاک برای انجام آبیاری ضروری است.

ترفند مهمی که برای تشخیص زمان درست آبیاری درخت گردو وجود دارد به این صورت است که باید در سایه‌انداز درخت گردو، چاله‌ای به عمق 40 سانتی‌متر ایجاد کنید. از درون این چاله مقداری خاک‌ بردارید و در دست بگیرید. اگر این خاک نم داشت و بعد از مشت کردن داخل دست پخش نشد، به این معناست که نیازی به آبیاری ندارد. اما اگر پس از مشت کردن، خاک از هم پاشید یعنی زمان آبیاری درخت گردو است.

نحوه آبیاری درخت گردو

برای آبیاری درخت گردو چندین روش وجود دارد که در ادامه هرکدام را بررسی می‌کنیم و با معایب و با مزایای آن‌ها آشنا می‌شویم.
نحوه آبیاری درخت گردو در شهرهای سردسیر و گرمسیر باهم تفاوت دارند چرا که میزان بارش سالانه در هر شهر متفاوت است. میزان بارش باران برای باغداران و کشاورزان در برخی سال ها به میزان قابل توجهی کمتر از حد انتظار بوده است. به همین علت باید با نکات آبیاری درخت گردو آشنا شوید تا اگر منطقه شما با تغییرات بارش‌های سالانه مواجه شد، توانایی مراقبت از باغ گردو خود را داشته باشید.

نحوه آبیاری درخت گردوآبیاری درخت گردو به روش غرقابی

آبیاری غرقابی درخت گردو یکی از بهترین روش‌های آبیاری درخت گردو است. در این روش آب به لایه‌های عمیق خاک نفوذ می‌کند و ریشه‌ها تا مدت طولانی مرطوب خواهند ماند. البته در این روش خیلی باید مراقب بود تا آبیاری بیش‌ازحد انجام نشود.

در این روش آبیاری درخت گردو در تابستان باید هفته‌ای یک‌مرتبه انجام شود. البته خاک نباید حالت غرقابی پیدا کند که با توجه به آموزش‌هایی که در ادامه بررسی می‌شود، به‌راحتی می‌توانید زمان درست آبیاری و جلوگیری از آبیاری زیاد را پیدا کنید.

آبیاری درخت گردو به روش قطره ای

در روش آبیاری قطره‌ای درخت گردو باید میزان آبیاری درخت گردو در سال 3 تا 4 هزار مترمکعب باشد که حدوداً نیاز است تا از هر قطره‌چکان در ساعت حدود 4 لیتر آب خارج شود.

آبیاری درخت گردو به روش دیم

در صورت استفاده از روش دیم برای آبیاری درخت گردو به حدود 760 میلی‌لیتر بارندگی سالانه موردنیاز است.

در زمان آبیاری درخت گردو توجه کنید که آب با تنه درخت برخورد نداشته باشد چراکه باعث می‌شود تا بیماری به سایر درختان منتقل شود.

زمان قطع آبیاری درخت گردو

از اوایل شهریور تا اوایل پاییز دوره بسیار مهمی است و باید فواصل آبیاری بیشتر شود. با نزدیک شدن به فصل پاییز باید دوره آبیاری را بیشتر کنید. در فصل پاییز آرام آرام فاصله‌های آبیاری را بیشتر کنید تا زمان بارش‌های پاییز که نیاز است آبیاری کامل قطع شود.
میزان آبیاری درخت گردو برای آبیاری متوسط است. از آن بستر باعث می‌شود تا درخت آسیب ببیند.

آبیاری درخت گردوخسارات ناشی از آبیاری اشتباه درخت گردو

آسیب‌هایی که به درخت گردو درصورت آبیاری غیراصولی می‌رسد، از این‌ قرار است:

  • در خردادماه اگر درخت با تنش‌های آبی روبرو شود باعث می‌شود اندازه محصول کوچک شود، رشد گیاه کاهش یابد و همچنین اثرات مخربی در سال‌های بعد برای گل دادن داشته باشد.
  • تنش‌های آبی در تیرماه باعث می‌شود که مغز محصول سیاه، چروک و پوک شود و همچنین محصول دهی در سال‌های بعد کمتر شود.
  • تنش‌های آبی در مردادماه باعث می‌شود که رنگ مغز گردو تیره شود، وزن مغز گردو کاهش یابد و سیاه شود.

آیا میزان آبیاری نهال گردو تازه کاشته شده با یک درخت گردو بالغ تفاوت دارد؟

درخت گردو در سال های اولیه کاشت به آبیاری بیشتر و منظم‌تری نیاز خواهد داشت که این میزان آبیاری به بارور شدن بیشتر گردو کمک می کند. درنتیجه به محصولات با کیفیت‌تر و سالم‌تری دست خواهید یافت.

جمع‌بندی آبیاری نهال گردو

اگر آبیاری نهال گردو به‌درستی انجام شود، میزان باردهی آن بسیار بیشتر خواهد شد و محصولاتی درشت و خوش‌طعم به بار خواهد نشست. آبیاری زیاد درخت گردو باعث پوسیدگی ریشه‌ها می‌شود. نیاز آبی انواع نهال گردو متفاوت است.

هنگام خرید نهال گردو، کارشناسان ارغوان نهال تمام نکات و آموزش‌های لازم برای کاشت و پرورش نهال گردو را به باغداران می‌دهند تا باغی پر محصول و پربار داشته باشند. برای اطلاع از نحوه آبیاری درخت گردو می‌توانید با کارشناسان ما ارتباط بگیرید و یا در قسمت نظرات، سؤالات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت اطلاع از قیمت کلیک کنید