نهال گردو مناسب لرستان

نهال گردو در لرستان

کاشت نهال گردو در لرستان و خرید نهال گردو مناسب، بدون شناخت اولیه از نهال‌های متناسب با منطقه ممکن نیست. استان لرستان به دلیل داشتن آب و هوای دلپذیر و همچنین کوه‌ها و دشت‌های سرسبز همواره مورد توجه باغداران بوده است. در این مقاله از نهالستان ارغوان نهال به بررسی قیمت و بهترین نهال گردو برای لرستان می پردازیم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

موقعیت جغرافیایی استان لرستان

مرکز استان لرستان شهر خرم آباد است که لقب شهر چشمه‌های ایران به آن داده شده است. به سبب بارندگی زیاد و موقعیت جغرافیایی این استان، تمام بخش‌های آن سرسبز و خوش آب وهوا است. استان لرستان از نظر میزان بارندگی، رتبه سوم را در کشور دارد.
استان لرستان در غرب کشور قرار دارد و همانند سایر استان‌های غربی، اکثر بخش‌های آن را مناطق کوهستانی تشکیل می‌دهد. جنگل‌های بلوط، کوهستان‌ها و آبشار‌های زیبای دامنه‌ی رشته کوه زاگرس باعث محبوبیت این استان در میان علاقمندان به طبیعت‌ شده است.
بخش‌های مختلف استان لرستان از نظر شرایط آب و هوایی با هم متفاوتند؛ به گونه‌ای که در زمستان بخش‌های شمالی پوشیده از برف است اما در بخش‌های جنوبی آب و هوا معتدل و خنک است. به‌طور کلی آب‌وهوای استان لرستان برای کاشت نهال گردو مناسب است.

بهترین نهال گردو برای لرستان

حال که با موقعیت جغرافیایی استان لرستان آشنا شدید، نوبت آن رسیده است که به بررسی و معرفی بهترین نهال گردو برای لرستان  بپردازیم. با توجه به شرایط جغرافیایی لرستان، ارتفاع این استان بسیار متفاوت است و با توجه به ارتفاع منطقه نوع نهال مناسب مشخص می‌‌‌‌شود.

1. نهال گردو ژنوتیپ برتر

نهال گردو ژنوتیپ در ارتفاع 0 تا 1800 متر از سطح دریا عملکرد خوبی خواهد داشت که با افزایش ارتفاع عملکرد آن کاهش می‌‌‌‌یابد. نهال گردو ژنوتیپ برتر یکی از انواع نهال‌های گردو دیرگل است که به سرما مقاوم است و در مناطق سردسیر کاربرد بالایی دارد.

نهال گردو در لرستان
نهال گردو ژنوتیپ در لرستان از سال اول محصول دهی خود را شروع می‌‌‌‌کند و در سال پنجم به تولید اقتصادی می‌‌‌‌رسد. این نهال نسبت به گردو چندلر و فرنور چربتر است.
فاصله کاشت نهال گردو ژنوتیپ در حدود 6*6 است و برای هکتار 280 نهال می‌‌‌‌توانیم بکاریم.

💰 قیمت نهال گردو ژنوتیپ برتر 70.000 تومان است.

2. نهال گردو چندلر

نهال گردو چندلر در ارتفاع 0 تا 1500 متر عملکرد خوبی خواهد داشت و با افزایش ارتفاع از عملکردش کاسته خواهد شد. نهال گردو چندلر به عنوان یکی از معروفترین ارقام گردو در جهان شناخته می‌‌‌‌شود.

بهترین نهال گردو برای لرستان
نهال گردو چندلر دیر گل می‌‌‌‌دهد و به همین علت نسبت به سرمای بهاره مقاوم است. یکی از دلایل محبوبیت نهال گردو چندلر کیفیت مغز گردو و شفافیت آن است. گردو پیوندی چندلر نسبت به آفات مقاومت بالایی دارد.
گردوی چندلر از ارقام پیوندی است و به همین علت به رقم گرده زا نیاز دارد. همراه هر 20 نهال نیاز به یک درخت گرده افشان است. رقم فرانکت و روند به عنوان گرده افشان نهال گردو چندلر در لرستان پیشنهاد می‌‌‌‌شوند.
فاصله کاشت نهال گردو چندلر 5*7 است که حدودا در هر هکتار 280 نهال گردو قرار می‌‌‌‌گیرد.

💰 قیمت نهال گردو چندلر دوساله 130.000 تومان و قیمت نهال گردو چندلر سه ساله 150.000 تومان است.

3. نهال گردو فرنور

نهال گردو فرنور را در ارتفاعات بالا 1500 تا 2500 از سطح دریا می‌‌‌‌توان استفاده کرد و به همین علت در مناطق مرتفع، کاشت این نهال گردو در لرستان پیشنهاد می‌‌‌‌شود.

نهال گردو در لرستان
نهال گردو فرنور در زمستان مقاوم است و به عنوان بهترین نهال برای کاشت در مناطق سردسیر یاد می‌‌‌‌شود. باردهی نهال گردو فرنور به علت اینکه در مناطق سردسیر است از سال 3 یا 4 شروع می‌‌‌‌شود.
گردو فرنور دارای پوست کاغذی است و مغز روشن و درشتی دارد که محبوبیت و استقبال این محصول را بالا می‌‌‌‌برد. نهال گردو فرنور نیاز به رقم گرده افشان دارد که از گرده افشان فرانکت و بولیناتور به این منظور استفاده می‌‌‌‌شود.
فاصله کاشت نهال گردو فرنور 5*7 است که در یک هکتار باغ مستطیلی حدود 280 نهال می‌‌‌‌توان کاشت.

💰 قیمت نهال گردو فرنور دوساله 130.000 تومان و قیمت نهال گردو فرنور سه ساله 150.000 تومان است.

بهترین نهالستان گردو در لرستان

نهالستان‌های زیادی در سطح کشور فعالیت می‌‌‌‌کنند ولی انتخاب نهالستانی که نهال‌های سالم و با کیفیت ارائه کند نیاز به تحقیق و بررسی دارد. نهالستان ارغوان نهال با بیش از سه دهه تجربه، تحویل نهال‌های سالم و مرغوب را تضمین می‌‌‌‌کند و همچنین نهال‌های شناسنامه‌دار همراه با مجوز سازمان جهاد کشاورزی تقدیم باغداران عزیز کند.

جمع‌بندی

در این مقاله 3 نهال گردو در لرستان را بررسی کردیم و با قیمت انواع نهال گردو در لرستان آشنا شدیم. برای خرید انواع نهال گردو و مشاوره رایگان با کارشناسنان ما در ارتباط باشید.

شماره تماس ارغوان نهال
هرگونه سوالی در رابطه با کاشت نهال گردو در لرستان دارید در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت اطلاع از قیمت کلیک کنید