نهال گردو پیوندی تو سرخ

نهال گردو پیوندی تو سرخ یکی از ارقام دیرگل بوده که به دلیل رنگ قرمز مغز خود، توجه افراد زیادی را جلب نموده است و طرفداران زیادی دارد (از بازار پسندی بالایی برخوردار است).

این رقم در برخی از نهالستان های کشور از جمله نهالستان ارغوان نهال پرورش می یابد؛ در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات بیشتری را در ارتباط با مشخصات نهال گردو پیوندی تو سرخ و همچنین مزایای خرید نهال گردو در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

مشخصات نهال گردو پیوندی تو سرخ

نهال گردو پیوندی تو سرخ (Red walnut) باردهی و عملکرد بسیار بالایی دارد، این رقم از نظر زمان گلدهی، بسیار دیرگل بوده و برای کاشت و پرورش در مناطق سردسیری مناسب می باشد.

تنه ی نهال این نوع گردو همانند مغز آن نیز، اندکی به رنگ قرمز مایل است، همچنین نهال این رقم پایه کوتاه و زود بازده می باشد.

مشخصات نهال گردو پیوندی تو سرخ

نکته: پایه کوتاه بودن نهال، یکی از مزیت های این رقم محسوب می شود چرا که ارتفاع کم نهال گردو باعث می شود تا برداشت محصول به آسانی صورت پذیرد.

مغز گردو پیوندی تو سرخ به رنگ قرمز روشن بوده، اندازه ی آن متوسط و بیضی شکل است و همچنین به راحتی از پوست جدا می شود.

خاستگاه و منشاء رویش

همانطور که از نام این رقم پیداست، نهال آن پیوندی بوده و خاستگاه آن مربوط به کالیفرنیا است و اولین بار در آنجا این رقم حاصل شده است.

ویژگی های نهال گردو پیوندی تو سرخ در یک نگاه

خاستگاه و منشاء رویش کالیفرنیا – رقم پیوندی
موعد گلدهی دیرگل
میزان باردهی  عملکرد بالا
مشخصات ظاهری نهال پایه کوتاه و زود بازده – رنگ تنه کمی مایل به قرمز
مشخصات ظاهری مغز گردو به رنگ قرمز روشن – سایز متوسط – بیضی شکل – به راحتی از پوست جدا می شود

شرایط محیطی مناسب برای رشد و پرورش نهال گردو پیوندی تو سرخ

این رقم برای کاشت در مناطقی با آب و هوای سرد مناسب بوده و بهترین اقلیم برای رشد و پرورش آن، معتدل مدیترانه ای است؛ نهال گردو پیوندی تو سرخ همانند سایر ارقام گردو نیازمند گذراندن دوره سرمایی است و حداکثر می تواند دمایی تا 25- درجه ی سانتی گراد را تحمل نماید.

نکته: مکان هایی با زمستان های سرد، بهترین گزینه برای کاشت و پرورش نهال گردو می باشند، زیرا باردهی این گیاه زمانی رخ می دهد که در طول فصل زمستان یک دوره ی سرما را گذرانده باشد.

عوامل مهم و تاثیر گذار در رشد نهال گردو

عوامل مهم و تاثیرگذار در رشد نهال گردو

نیاز آبی: آبیاری صحیح نهال گردو پیوندی تو سرخ همانند سایر ارقام گردو از اهمیت بالایی برخوردار است، عواملی همچون: میزان رشد، عملکرد و باردهی رقم مورد نظر، سن، تراکم و همچنین محل کاشت و شرایط آب و هوایی آن، تاثیر به سزایی در تعیین میزان آبیاری در یک هکتار، دارد.

نکته: به طور میانگین، مقدار آب مورد نیاز برای آبیاری درختان گردو در هر هکتار حدودا 1000 تا 7000 متر مکعب برآورد می شود؛ همچنین باید این مسئله را در نظر داشت که آب های پر املاح برای آبیاری درختان گردو مناسب نمی باشد.

حداقل مقدار بارندگی سالانه که برای رشد نهال گردو لازم و ضروری است، 760 میلی لیتر می باشد لذا در مناطق خشک آبیاری بسیار حائز اهمیت است.

بافت خاک: زمین های زراعی با بافت لومی بهترین گزینه برای کاشت و پرورش نهال گردو می باشند چرا که از زهکشی مطلوبی برخوردار هستند، این نوع خاک از 20 درصد رس، 40 درصد شن و 40 درصد سیلت ترکیب یافته است؛ بافت های سبک و آهکی نیز برای رشد نهال گردو مناسب هستند.

نکته: بهترین PH و اسیدیته ی خاک برای گردو کاری در حدود 5/6 الی 5/7 است.

کود دهی درختان گردو به چه صورت انجام می شود؟

 کود دهی درختان گردو به چه صورت انجام می شود؟

عملیات کود دهی درختان گردو به صورت چال کود انجام می شود، چال کود گودالی است که در قسمت سایه انداز درخت با عمق و طول 1 متر و عرض 40 سانتی متر حفر می شود.

ترکیب کود دهی برای یک درخت 15 ساله گردو به این صورت می باشد:

1 کیلوگرم سولفات پتاسیم + 500 گرم سولفات روی + 500 گرم سولفات آهن را بر روی کود های آلی ریخته و پس از آن با برگ های خشک گودال را پر می کنند و روی آن ها را با خاک مرغوب می پوشانند.

نکته: کود های ازته که شامل اوره و نیترات هستند در طی دو نوبت به درختان گردو داده می شوند، در صورتی که از لحاظ منابع آبی محدودیتی وجود نداشته باشد، در اسفند ماه حدود 300 گرم نیترات آمونیوم (نوبت اول) و در اوایل خرداد ماه تقریبا 300 گرم نیترات آمونیاک (نوبت دوم) به درختان داده می شود.

الگوی کاشت نهال گردو پیوندی تو سرخ

برای کاشت ارقام پیوندی نظیر: نهال گردو پیوندی تو سرخ که پایه کوتاه بوده و ارتفاع کمی دارد، فواصل کاشت به صورت 7×7 و یا 8×8 در نظر گرفته می شود.

بیماری ها و آفات زیان آور درختان گردو

بیماری ها و آفات زیان آور درختان گردو

بیماری های شایع و مهم ارقام مختلف گردو عبارتند از: بلایت گردو، آنتراکنوز گردو، شانکر باکتریایی پوست و پوسیدگی قارچی ریشه و طوقه؛ این بیماری ها در ایران متداول بوده و در صورت عدم مبارزه و کنترل آن ها، می توانند باعث خسارت سنگینی به محصولات شوند.

از جمله آفات خسارت زا و زیان آور گردو می توان به کرم گردو، شته گردو، پروانه فری یا کرم خراط، کرم سیب و مگس پوست گردو اشاره کرد؛ مبارزه و دفع آفات و بیماری ها از طریق سم پاشی با دز صحیح امکان پذیر است.

خرید نهال گردو پیوندی تو سرخ

خرید نهال گردو پیوندی تو سرخ

نهال گردو پیوندی تو سرخ از جمله نهال های کمیابی است که در نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی تولید شده، با کیفیتی مرغوب و همراه با شناسنامه و گواهی سلامت به باغداران و کشاورزان عزیز عرضه می شود.

این رقم به دلیل عملکرد بالا و ظاهر خاصی که دارد در میان باغداران و سایر افراد مورد توجه قرار گرفته و از محبوبیت برخوردار است؛ شایان ذکر است که کاشت این رقم در مناطق سردسیری بهترین نتیجه و عملکرد را به دنبال خواهد داشت.

جهت سفارش این محصول، استعلام قیمت ها و بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان با واحد فروش نهالستان در تماس باشید.

شماره تماس

گردو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *