نهال گردو پکان

نهال گردو پکان از خانواده ی گردوسانان (Juglandaceae) که یکی از بهترین انواع گردو است، در مناطقی گرم و با رطوبت بالا رشد می کند؛

نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی واقع در میاندوآب بزرگترین مرکز کشت و پرورش انواع ارقام نهال گردو در ایران است که این رقم را با بهترین کیفیت تولید کرده و به سراسر کشور ارسال می نماید.

در این مقاله با ویژگی ها و مزایای خرید نهال گردو پکان آشنا خواهید شد، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

خاستگاه نهال گردو پکان

خاستگاه نهال گردو پکان

خاستگاه و منشاء رویش رقم نهال گردو پکان (Illinoensis Carya) یا گردوی گرمسیری، جنوب شرقی آمریکا و کشور مکزیک است؛ این رقم در اقلیم نیمه گرمسیری و معتدل یعنی با رطوبت بالا و نسبتا گرم (دمایی در حدود 24-30 درجه ی سانتی گراد) رشد می نماید.

پیش از معرفی نهال گردو پکان به توضیح اجمالی در خصوص انواع ارقام نهال گردو آمریکایی خواهیم پرداخت.

خصوصیات ظاهری انواع ارقام نهال گردو آمریکایی

درختان گردو آمریکایی با ارتفاعی در حدود 17 الی 40 متر رشد کرده و قطر تاج پوششی این درختان 12 تا 20 متر می باشد؛ برگ ها به صورت متناوب و مرکب با طولی در حدود 15 الی 30 سانتی متر بوده و پهنای آن ها 2 الی 7 سانتی متر است.

خصوصیات ظاهری انواع ارقام نهال آمریکایی

میوه ی ارقام گردو آمریکایی به فرم کشیده و باریک (طول در حدود 2 الی 4 سانتی متر) و همچنین دارای پوسته ای صاف و نازک می باشند، رنگ میوه قهوه ای مایل به قرمز و یا قهوه ای روشن است.

نکته: سرعت رشد ارقام نهال گردو آمریکایی در سال های ابتدایی کند و پس از چند سال متوسط می شود و برای افزایش محصول دهی این ارقام گرمای زیاد تابستان مورد نیاز است.

مشخصات نهال گردو پکان

نهال گردو پکان تا ارتفاع 20 الی 40 متر نیز رشد می کند و قطر تنه ی درخت حدودا به 2 متر می رسد (یک نهال 10 ساله ی این رقم ممکن است به ارتفاع 5 متر نیز برسد)، موعد گلدهی آن اواخر اسفند ماه بوده و نسبت به سرمای زمستانه بسیار حساس می باشد.

نکته: یکی از ویژگی های بارز رقم گردو پکان این است که حدود 98 درصد میوه از مغز گردو تشکیل یافته است، چرا که بر خلاف سایر ارقام گردو دیواره ی سخت جداکننده در درون هسته را ندارد.

نهال گردو پکان تنها جنس از خانواده ی گردوئیان (juglandaceae) است که نیاز سرمایی کمی دارد. این رقم کیفیت محصول بالایی داشته و میزان عملکرد و برداشت محصول آن تقریبا 5 تن در هکتار می باشد؛ زمان برداشت محصول، اواخر مرداد ماه و اوایل شهریور ماه است.

ویژگی های میوه نهال گردو پکان

گردو یکی از دانه های روغنی است که از نظر مواد مغذی و مفید بسیار غنی و سرشار است؛ از میان انواع گردو بهترین نوع آن، رقم گردو پکان می باشد که به لحاظ دارا بودن چربی و مواد غذایی همانند انواع ویتامین ها و مواد معدنی به سایر گردوها برتری دارد؛

نکته: درصد بالای اسید اولئیک (بیشتر از 75 درصد) در این گردو یکی از خصوصیات منحصر به فرد آن می باشد که تقریبا دو برابر گردوهای دیگر است.

ویژگی های میوه نهال گردو پکان

مغز گردوی پکان از دیگر گردوها چرب تر و لذیذتر است، این گردو به شکل بیضی بوده و پوسته ی چوبی آن تقریبا صاف می باشد، همچنین میزان چسبندگی پوسته به مغز گردو ضعیف و پوسته ی چوبی بسیار نازک است. رنگ مغز آن کهربایی سفید و روشن است.

میانگین وزن میوه 16 گرم، میانگین وزن مغز گردو 1/7 گرم و درصد مغز در حدود 60% می باشد.

موارد مصرف گردو پکان

در آمریکا برای تهیه ی نان و کیک از گردو پکان استفاده می کنند، ایالات متحده آمریکا بزرگترین تولید کننده ی رقم پکان است و 80 درصد از تولید این گردو در جهان را به خود اختصاص داده است.

مغز گردو پکان به صورت تازه خوری در آجیل و خشکبار و همچنین در صنعت شیرینی پزی و آشپزی مورد مصرف قرار می گیرد؛ روغن این گردو در محصولات آرایشی و صنایع دارویی و چوب آن در صنایع مبلمان و ساخت پارکت استفاده می شود.

ویژگی های نهال گردو پکان در یک نگاه

ویژگی های نهال گردو پکان در یک نگاه

آب و هوای مطلوب برای رشد و پرورشنیمه گرمسیری و معتدل
خاستگاه و منشاء رویشجنوب شرقی آمریکا و کشور مکزیک
ارتفاع درخت20 الی 40 متر
موعد گلدهیاواخر اسفند ماه
زمان باردهی و برداشت محصولاواخر مرداد ماه و اوایل شهریور ماه
میزان عملکرد و کیفیت محصولحدودا 5 تن در هکتار و کیفیت بالا
شکل ظاهری میوهبیضی شکل و کشیده – پوسته چوبی نازک و نسبتا صاف – مغز روشن به رنگ کهربایی سفید
میانگین وزن میوه16 گرم
میانگین وزن مغز1/7 گرم
درصد مغز60 درصد
موارد مصرفصنایع شیرینی پزی و آشپزی – آجیل و خشکبار – محصولات آرایشی و بهداشتی و تولید دارو

مناطق مساعد برای کاشت نهال گردو پکان در ایران

با در نظر گرفتن این نکته که نهال گردو پکان، رقمی مناسب برای کاشت در مناطقی با اقلیم نسبتا گرم و رطوبت بالا است، می توان گفت که این نوع گردو بهترین گزینه برای پرورش در مناطق گرمسیری کشور از جمله: بندرعباس، اهواز، آبادان، کیش و سایر مناطق با این آب و هوا می باشد.

اقلیم مناسب برای رشد و پرورش نهال گردو پکان

رقم نهال گردو پکان به گردوی گرمسیری نیز شناخته شده و مناطقی با آب وهوای گرم برای پرورش و رشد آن مناسب است، این رقم در هوای گرم تابستانه به بار نشسته و محصول می دهد.

اقلیم مناسب برای رشد و پرورش نهال گردو پکان

واریته های مختلف نهال گردو پکان قابلیت رشد در مناطق مختلف را دارند، واریته ی Mahan در اقلیم گرم و خشک، واریته ی Select در مناطق سرد و واریته ی Nelis در اقلیم ساحلی رشد خوبی خواهند داشت؛ درخت در سال پنجم به بار نشسته و هر سال میزان محصول دهی آن بیشتر می شود.

شرایط محیطی مطلوب برای کاشت نهال

نهال گردو پکان نیازمند نور مستقیم خورشید و خاک با بافت لومی، غنی و مرطوب است؛ در فصل های سرد هر ماه یک مرتبه آبیاری می شود.

در فصل بهار کوددهی با مقادیری کود شیمیایی و در فصل پاییز کود دامی  پوسیده برای نهال مفید است.

نکته: هرس درختان گردو در فصل زمستان و یا اوایل فصل بهار انجام می شود.

خرید نهال گردو پکان

خرید نهال گردو پکان

نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی واقع در میاندوآب بزرگترین تولید کننده ی انواع ارقام نهال گردو از جمله نهال گردو پکان است. این مجموعه به عنوان مرکز فروش و خرید نهال گردو شناخته شده و انواع نهال را با بهترین کیفیت همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت تحت نظر مجرب ترین مهندسین کشاورزی تولید و عرضه می نماید.

جهت خرید و دریافت محصول مورد نظر خود در سراسر کشور و همچنین کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس

 

 

گردو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *