نهال گردو جمال 63z یکی از ارقام گردوی ایرانی است که پس از ثبت به احترام محقق بزرگ، جناب مهندس جمال عاطفی، نام گذاری شده است.

نهالستان ارغوان نهال در این مقاله شما به معرفی بیشتر این رقم و چگونگی خرید نهال گردو خواهد پرداخت، تا انتها با ما همراه باشید.

نام گذاری نهال گردو جمال 63z

نهال گردو جمال در ابتدا به نام رقم 63z معروف بوده و نخستین بار، موسسه ی علوم باغ داری کرج، این رقم را معرفی نموده است؛ محققین ایرانی، نهال گردو جمال (jamal walnut) را تولید کرده و به احترام جناب مهندس جمال عاطفی، آن را نام گذاری نموده اند.

مشخصات نهال گردو جمال 63z

مشخصات نهال گردو جمال 63z

نهال گردو جمال 63z یکی از بهترین انواع گردوی ایرانی است که بسیار پربازده بوده و رشد متوسط دارد، به همین دلیل بیشتر برای کشت متراکم استفاده شده و توصیه می گردد؛ محصول این رقم پربار بوده، درشت و بیضی شکل می باشد، همچنین پوست بسیار نازکی داشته که اصطلاحا به آن پوست کاغذی می گویند.

نکته: این رقم به دلیل زود گل بودن، گلدهی خود را در فصل بهار، خیلی زود شروع نموده و قاعدتا محصول آن نیز زودرس می باشد، لذا در برابر کاهش دمای شدید زمستان و سرما ی دیررس بهاره از مقاومت زیادی برخوردار نمی باشد.

نهال گردو جمال به دلیل زود برگدهی و زود گل بودن برای کاشت در مناطق سردسیر مناسب نبوده و می بایست در اقلیم معتدل پرورش یابد.

نکته: به طور میانگین، نهال این رقم تا ارتفاع تقریبی 5 الی 9 متر رشد خواهد کرد و وزن هر گردو حدودا 12 الی 13 گرم می باشد.

سطح عملکرد و باردهی

این رقم از عملکرد بالایی برخوردار بوده و بهترین رقم گرده زا برای آن، نهال گردو دماوند می باشد؛ کشت متراکم بهترین نوع کاشت برای نهال گردو جمال 63z بوده و در ازای هر 8 الی 9 نهال آن، یک نهال گرده افشان کاشته می شود تا سطح عملکرد، افزایش یابد.

باردهی نهال گردو جمال از همان سال اول آغاز شده و پس بلوغ درخت، ظرفیت باردهی آن، 5/1 تا 2 تن در هکتار برآورد می شود.

نکته: عمر اقتصادی نهال گردو جمال بیش از 100 سال برآورد می شود.

برترین مزیت نهال گردو جمال 63z

برترین مزیت نهال گردو جمال 63z

مقاومت نهال گردو جمال 63z در برابر سرما، کم بوده و علی رغم این نکته ی نه چندان مثبت، می توان گفت که در اکثر مناطق کشور از قابلیت کشت و پرورش برخوردار می باشد؛ همچنین این رقم بسیار پربازده بوده که مهم ترین مزیت در خرید نهال گردو به شمار می رود.

نکته: بازدهی محصول نهال گردو جمال در حدود 5/1 الی 2 تن می باشد که در صورت بهره گیری از سیستم های نوین آبیاری (همانند کشورهای پیشرفته) این میزان به 3 الی 4 برابر افزایش خواهد یافت.

محصول این رقم، درشت و همچنین پر مغز نیز می باشد.

ویژگی های نهال گردو جمال 63z در یک نگاه

خاستگاه و منشاء رویش ایران
موعد گلدهی زود گل
زمان رسیدن محصول زودرس
میزان باردهی 5/1 الی 2 تن در هکتار
سطح عملکرد پربار و پربازده
میزان رشد نهال رشد متوسط (به صورت گسترده و باز) – مناسب برای کاشت متراکم
ارتفاع نهال 5 الی 9 متر
آب و هوای مناسب برای کاشت نهال معتدل – مقاومت کم در برابر سرما – قابل کاشت در اکثر مناطق کشور
رقم گرده افشان مناسب رقم نهال گردو دماوند
زمان باردهی از اولین سال پس از کاشت
مشخصات ظاهری محصول درشت – بیضی شکل – پوست نازک و کاغذی
وزن گردو 12 الی 13 گرم
وزن مغز 9/5 گرم
درصد مغز 49 درصد
مقاومت در برابر بیماری آنتراکنوز مقاوم
مقاومت در برابر بیماری بلایت گردو نیمه مقاوم
کیفیت محصول عالی و پر مغز – طعم مطلوب – مغز به رنگ قهوه ای روشن
عمر اقتصادی بیش از 100 سال

شرایط محیطی مناسب برای کاشت و پرورش

نهال گردو جمال 63z به دلیل مقاومت پایین در برابر سرما، برای کاشت در مناطقی با آب و هوای معتدل مناسب بوده و در اکثر مناطق کشور به خوبی رشد می نماید.

شرایط محیطی مناسب برای کاشت و پرورش

نکته: وزن مغز گردوی این رقم، همانند سایر ارقام گردو تا حد بسیاری تحت تاثیر میزان بارندگی و آبیاری و همچنین شرایط آب و هوایی منطقه ی کاشت نهال است.

این رقم برای جوانه زنی، نیازمند گذراندن 700 الی 1500 ساعت دمای 5 تا 10 درجه ی سانتی گراد می باشد و قادر به تحمل حداکثر سرمایی در حدود 11- درجه ی سانتی گراد است.

گذراندن دوره سرمایی در طی فصول سرد (پاییز و زمستان) باعث می شود تا باردهی نهال رخ داده و بهترین رشد را داشته باشد.

فاکتورهای محیطی موثر در پرورش نهال گردو

خاک

مناسب ترین اسیدیته یا PH خاک برای کاشت نهال گردو جمال 63z در حدود 6 می باشد؛ خاک منطقه ی کاشت می بایست از زهکشی خوبی برخوردار باشد، لذا بافت لومی بهترین بافت برای پرورش نهال گردو است.

نکته: در صورت سفتی و کم عمق بودن خاک، رطوبت در اطراف ریشه نهال راکد شده و شرایط برای پوسیدگی آن فراهم می شود.

نیاز آبیاری

نیاز آبیاری

عواملی نظیر: سن درخت، تراکم کاشت (نهال گردو جمال 63z به صورت متراکم کاشت می شود)، میزان رشد، سطح عملکرد و شرایط آب و هوایی منطقه ی پرورش نهال، مقدار آب مورد نیاز برای کاشت یک هکتار نهال گردو را تعیین می نمایند.

نکته: به طور متوسط 1000 الی 7000 متر مکعب آب برای عملیات آبیاری نهال گردو نیاز بوده و در فواصل زمانی 7 الی 10 روز در قسمت سایه انداز درخت، آبیاری اجرا می شود.

الگوی کاشت و فاصله گذاری

در احداث باغات گردوی ایرانی، فواصل کاشت به صورت 10×10 در نظر گرفته می شود اما نهال گردو جمال 63z به علت رشد متوسط برای کاشت متراکم مناسب بوده و با فواصل 6×7 کاشته می شود، که در ازای هر هکتار حدودا 300 اصله نهال گردو خواهیم داشت.

خرید نهال گردو جمال 63z

خرید نهال گردو جمال 63z

نهال گردو جمال 63z یکی از ارقام نهال گردو ایرانی است که هم در ایران و هم در دیگر کشورهای جهان بسیار بازار پسند بوده و محصول آن، از بهترین و باکیفیت ترین انواع خشکبار به شمار می رود.

در مقایسه با سایر ارقام گردو، این رقم از پر فروش ترین ارقام بوده و مشتریان بسیاری را در بازار داخلی و خارجی به خود جلب نموده است.

نهالستان ارغوان نهال یکی از بزرگترین نهالستان های کشور بوده که به صورت مستقیم و بدون واسطه انواع نهال، از جمله: ارقام مختلف نهال گردو را تولید کرده و به فروش می رساند.

جهت خرید محصول مورد نظر خود، آگاهی از قیمت ها و همچنین اطلاع از شرایط فروش با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس

گردو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *