گردو فرانکت

 گردو فرانکت دارای دانه روغنی با ارزش غذایی بالاست که سرشار از پروتئین، فیبر، انواع ویتامین ها و آنتی اکسیدان است. همچنین مغز گردو بیشترین میزان امگا 3 را در میان سایر مواد غذایی گیاهی دارد.
در حالت کلی خاستگاه و منشا رویش درخت گردو، کشور ایران بوده و به همین علت با نام Persian walnut در غرب شناخته می شود. بزرگترین تولید کنندگان گردو در جهان به ترتیب کشورهای چین، ایالات متحده آمریکا و ایران هستند. این گیاه دارای ارقام مختلفی است که یکی از ارقام آن گردو فرانکت پیوندی است.
گردو فرانکت پیوندی یکی دیگر از ارقام محبوب نهال گردو و از محصولات ویژه نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی است. جهت خرید نهال گردو با شماره تماس های درج شده در سایت تماس بگیرید. در ادامه این مطلب به بررسی ویژگی ها و شرایط کاشت و خرید نهال گردو فرانکت میپردازیم.

نهال گردو فرانکت پیوندی

گردو فرانکت (walnut franquette) در اصل متعلق به کشور فرانسه بوده و در اوایل قرن 19 میلادی (سال 1800) یک پیرمرد فرانسوی طرز صحیح پیوند و کاشت آنرا پیدا کرد و جالب است بدانید حدود 75 تا 85 درصد از باغ های گردو در فرانسه زیر کشت رقم گردو فرانکت میباشند، نهال گردو فرانکت پیوندی رشد قوی ای داشته و جز ارقام دیر گل گردو محسوب میشود، همچنین باردهی و میزان محصول آن به میزان خوب و قابل توجهی است که این ویژگی باعث شده  این مدل نهال گردو محبوبیت بالایی در میان باغداران داشته باشد.

نهال گردو فرانکت پیوندی

ویژگی های مهم نهال گردو فرانکت

مغز سفید و کیفیت بالای گردو فرانکت پیوندی از خصوصیات بارز آن است که به همین دلیل از ارقام خوب در مناطق مرکزی کالیفرنیا شناخته می شود.
از معایب نهال گردو فرانکت می توان به حساسیت زیاد آن به بیماری بلایت اشاره کرد، باردهی اقتصادی گردو فرانکت پیوندی از سال ششم آغاز شده و پس از گذشت 6 سال به عنوان گرده زا استفاده می شود. (یک عدد درخت گردو فرانکت به ازای 20 عدد درخت گردو چندلر)
عمر اقتصادی این درخت گردو فرانکت در بهترین شرایط بیش از 100 سال تخمین زده میشود.

مشخصات ظاهری گردو فرانکت پیوندی

گردو فرانکت پیوندی دیر گل و دیر برگ بوده و بعنوان گرده زا برای ارقام چندلر، هارتلی و گردو پدرو به کار می رود، پوسته چوبی میوه به اندازه 43 میلیمتر می باشد که اصطلاحا به آن کاغذی می گویند، وزن میوه گردو فرانکت همراه با پوسته چوبی آن در حدود 11.5 گرم و مغز آن به تنهایی حدودا 5.5 گرم می باشد، اندازه میوه متوسط  و رنگ مغز سفید و روشن است، رشد درخت این رقم تقریبا زیاد بوده و تاج آن افراشته است، می توان گفت محصول، دیر رس و قابلیت نگهداری آن بالاست.

مشخصات ظاهری گردو فرانکت پیوندی

ویژگی های گردو فرانکت پیوندی در یک نگاه

خصوصیات ظاهری دیر گل – دیر برگ – محصول دیر رس
عمر اقتصادی بیش از 100 سال
وزن مغز 5.5 گرم
باردهی اقتصادی از سال ششم
ارتفاع درخت تقریبا به طول 5 متر
رشد درخت قوی و محصول خوب

شرایط محیطی مناسب برای رشد نهال گردو فرانکت پیوندی

نهال گردو فرانکت پیوندی برای جوانه زنی نیازمند گذراندن دوره ی سرمایی به مدت 700 الی 1500 ساعت با دمای منفی 7 درجه سانتیگراد است و میتواند تا دمای منفی 20 درجه سانتیگراد را تحمل میکند، این رقم نسبت به سرمای دیر رس بهاره حساس بوده و لذا در مناطقی با سرمای دیررس بهاره نباید کاشت شود.(سرمای دیر رس بهاره در حدود منفی 5 درجه سانتیگراد تا منفی 10 درجه سانتیگراد منجر به سرمازدگی گلهای باز شده و جوانه های زایشی می شود)

دمای مطلوب جهت گرده افشانی این گیاه در حدود 15 الی 25 درجه سانتیگراد می باشد؛ کاشت نهال گردو فرانکت پیوندی در دامنه های رو به سوی جنوب باعث می شود تا گل دهی سریعتر اتفاق بیوفتد اما ممکن است خطر سرمای دیر رس بهاره افزایش یابد. کاشت گردو بایستی در مناطقی با رطوبت نسبی حداقل 25 درصد و حداکثر 60 الی 70 درصد انجام شود.

خاک هایی آهکی و سبک با اسیدیته ی ( PH ) 6.5 تا 7.5 برای رشد درخت گردو بسیار مناسب هستند. همچنین به دلیل گستردگی و عمیق بودن ریشه های درخت عمق خاک می بایست در حدود 1.5 تا 2 متر باشد، در صورتی که خاک کم عمق و سفت باشد، رطوبت راکد شده و این شرایط منجر به پوسیدگی ریشه می شود و زهکشی خاک حداقل تا عمق 3 متر ضروری است.

برای آبیاری درختان گردو حدودا 1000 الی 7000 متر مکعب آب در هکتار، مورد نیاز است، آبیاری هفته ای یک مرتبه و در قسمت سایه انداز آن انجام می شود (در مناطق با آب و هوای خشک آبیاری ضروری می باشد).

الگوی کاشت گردو فرانکت

در باغات گردو فواصل کاشت میان درختان 10 متر در 10 متر در نظر گرفته می شود و این فاصله برای ارقام فرانکت پیوندی به صورت 7 در 7 و یا 8 در 8 متفاوت است، برای کاشت با رعایت فاصله، گودالی به عمق یک متر حفر می کنند، هنگام کاشت نهال گردو فرانکت پیوندی باید قسمت پیوند بیرون از خاک و در راستای مسیر باد قرار گیرد.

بیماری ها و آفات نهال گردو فرانکت پیوندی

نهال گردو پیوندی در معرض آفات زیادی از جمله آنتراکنوز ، بیماری پوسیدگی ریشه و طوقه، شانکر باکتریایی پوست، گال باکتریایی طوقه و بلایت می باشند که از این میان رقم گردو فرانکت پیوندی حساس به بیماری بلایت است، رطوبت منجر به توسعه ی این بیماری و ایجاد لکه های قهوه ای می شود. تعدادی از آفات گردو که به این گیاه آسیب می زنند عبارتند از:  شته ی گردو ، کرم گردو ، مگس پوست گردو و کرم خراط.

هرس درخت گردو فرانکت

هرس درختان گردو فرانکت به منظور حذف شاخه های بیمار و آسیب دیده و همچنین خشک و اضافه انجام می شود تا درخت، نور و هوای کافی دریافت نماید. در مناطقی با آب و هوای سرد غالبا هرس درخت از اسفند ماه تا فروردین ماه صورت می گیرد.

خواص گردو فرانکت

گردو فرانکت به عنوان منبعی غنی از امگا سه، آنتی اکسیدان و ویتامین E شناخته می شود و به دلیل سرشار بودن از این مواد از توسعه ی بیماری آلزایمر جلوگیری می نماید، همچنین عصاره ی برگ درخت گردو قابلیت از بین بردن میکروب ها را دارد.

خرید نهال گردو فرانکت پیوندی

یکی از معتبرترین مراکز فروش نهال گردو فرانکت پیوندی نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی در میاندوآب آذربایجان غربی میباشد که با بهترین کیفیت محصول مورد نظر باغ داران عزیز را آماده و ارسال می نماید؛ جهت استفاده از خدمات مشاوره رایگان و اطلاع یافتن از قیمت و شرایط فروش نهال گردو فرانکت پیوندی می توانید با شماره ی تماس های واحد فروش نهالستان ما همین حالا تماس حاصل نمایید.

شماره تماس

گردو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *