نهال گردو کانادایی

نهال گردو کانادایی یکی از ارقام اصلاح شده گردو است که از عملکرد بالایی برخوردار می باشد؛ با توجه به نام گذاری این رقم، می توان دریافت که وارداتی بوده و خاستگاه آن کشور کانادا است.

نهالستان ارغوان نهال یکی از بهترین مراکزی است که اقدام به تولید نهال این رقم با کیفیتی مطلوب نموده است؛ در ادامه این مطلب قصد داریم تا اطلاعات بیشتری را در خصوص نهال کانادایی و همچنین شرایط خرید نهال گردو در اختیار شما عزیزان قرار دهیم؛ با ما همراه باشید.

مشخصات نهال گردو کانادایی

نهال گردو کانادایی از لحاظ رشد و قدرت رویشی متوسط بوده و به صورت نیمه کوتاه می باشد (رشد نهال به صورت عمودی نبوده و اندکی متمایل به سمت راست و یا چپ می باشد، همچنین ارتفاع آن با توجه به نوع اقلیم در حدود 4 یا 5 متر خواهد بود).

مشخصات کلی نهال گردو کانادایی

باردهی این نوع نهال از سال اول است (یک درخت بالغ 7 تا 10 ساله، تقریبا 60 الی 70 کیلوگرم گردو می دهد) و عملکرد بالایی دارد.

نکته: تولید اقتصادی نهال گردو کانادایی از سال چهارم الی هفتم آغاز شده و عمر اقتصادی طولانی (بیشتر از 100 سال) دارد.

کیفیت محصول گردو کانادایی بسیار بالا بوده و ظاهر میوه، بیضی شکل و درشت است، همچنین رنگ مغز آن، روشن است و درصد چربی بالایی (در حدود 73 درصد) دارد.

ویژگی های ظاهری نهال گردو کانادایی

از مشخصات ظاهری این رقم می توان به دیرگل بودن و مقاومت آن در برابر سرما اشاره کرد (برای کاشت در مناطق سردسیر و کوهستانی، رقم مناسبی است)؛ همچنین 75 درصد جوانه های زایشی به صورت جانبی بر روی شاخه های نهال تشکیل می شوند؛ میوه های گردو در انتهای شاخه ها و به صورت جانبی در دسته های 4 – 5 تایی رؤیت می شوند.

خاستگاه و منشاء رویش

خاستگاه این رقم، منطقه ی آمریکای شمالی و کشور کانادا بوده و برای پرورش درمناطق سردسیری رقمی مناسب است.

ویژگی های نهال گردو کانادایی در یک نگاه

ویژگی های نهال گردو کانادایی در یک نگاه

خاستگاه و منشاء رویش کشور کانادا
زمان گلدهی دیرگل – مقاوم در برابر سرما (اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه)
قدرت رشد متوسط – به صورت نیمه کوتاه (رشد عمودی ندارد)
ارتفاع نهال حدودا 4 الی 5 متر
زمان باردهی از سال اول
تولید اقتصادی از سال 4 – 7
عملکرد بالا (درخت 7 – 10 ساله، حدودا 60 – 70 کیلوگرم گردو می دهد)
زمان برداشت محصول شهریور ماه
کیفیت محصول عالی
ظاهر میوه بیضی شکل – درشت –مغز به رنگ روشن
میانگین وزن میوه 15 گرم
میانگین وزن مغز 9/8 گرم
تحمل در برابر خشکی و کم آبی متحمل
مقاومت در برابر آفات و بیماری ها مقاوم
عمر اقتصادی بیشتر از 100 سال

شرایط محیطی مناسب برای پرورش نهال گردو کانادایی

همانطور که گفته شد، نهال گردو کانادایی در مناطق کوهستانی و سردسیر پرورش می یابد، همچنین این گونه ی گیاهی برای گلدهی و به بار نشستن، نیازمند گذراندن یک دوره ی سرمایی در حدود 600 الی 800 ساعت دمای 5 تا 10 درجه ی سانتی گراد در طول فصل های پاییز و زمستان است.

نکته: رقم نهال گردو کانادایی توانایی رشد در هر ارتفاعی از سطح دریا را داشته و در این زمینه محدودیتی ندارد؛ در برابر خشکی و کم آبی و همچنین آفات و بیماری ها از مقاومت خوبی برخوردار است.

عوامل مؤثر در رشد نهال گردو کانادایی

خاک و ویژگی های آن: درختان گردو به دلیل دارا بودن سیستم ریشه بندی عمیق و گسترده، نیازمند خاک هایی با حداقل عمق 5/1 تا 2 متر می باشند لذا خاک هایی با جنس و بافت لومی گزینه ای مناسب برای کاشت و پرورش این درختان است.

عوامل موثر در رشد نهال کردو کانادایی

نکته: ترکیب خاک های لومی عبارتست از: 40 درصد شن – 40 درصد سیلت – 20 درصد رس، این ترکیب به دلیل برخورداری از قابلیت زهکشی برای کاشت گردو بسیار مناسب است؛ PH مطلوب برای رشد درختان گردو در حدود 5/6 تا 5/7 می باشد.

نیاز آبی: به طور میانگین، نهال گردو کانادایی در حدود 1000 تا 7000 متر مکعب آب در هکتار نیاز دارد؛ همچنین فرآیند آبیاری هر 7 الی 10 روز یک مرتبه در قسمت سایه انداز درختان انجام می شود.

فواصل و الگوی کاشت نهال گردو کانادایی

به منظور کاشت ارقام نهال پیوندی نظیر: نهال گردو کانادایی که ارتفاع رشد آن نیمه کوتاه است، فواصل کاشت میان درختان 6×6 و یا 7×7 در نظر گرفته میشود؛ الگوی کاشت و احداث باغات گردو به شکل مربعی توصیه می شود.

کوددهی درختان گردو به چه صورت است؟

عناصر مهم و ضروری برای تقویت خاک، از طریق آزمایش و بررسی توسط کارشناسان مربوطه تعیین می گردد؛ عناصری از قبیل: فسفر، ازت، پتاسیم، روی، آهن، کلسیم و مس در صورت کمبود و نیاز خاک، پیش از کاشت نهال گردو همراه با خاک مخلوط شده و در گودال ها ریخته می شوند.

کوددهی درختان گردو به چه صورت است؟

نکته: کوددهی پیش از کشت، امری مهم و ضروری است و تاثیر به سزایی در رشد نهال ها دارد.

نهال گردو کانادایی در سال های ابتدائی پس از کاشت، به دلیل ریشه زایی و رشد بسیار، نیازمند ترکیب کود آلی به همراه کود شیمیایی است که در فصل زمستان درقسمت سایه انداز درخت به صورت چال کود به گیاه داده می شود.

هرس درختان گردو

عملیات هرس نهال گردو کانادایی در مناطق سردسیر غالبا از اسفند ماه تا فروردین ماه صورت می گیرد؛ هرس کردن به منظور بریدن و حذف شاخه های اضافی، بیمار و خشکیده انجام می شود.

نکته: هرس ارقامی که باردهی آنها به صورت انتهایی است، به فرم جامی کلاسیک و ارقامی که باردهی جانبی دارند به فرم محور تغییر شکل یافته اجرا می شود.

معرفی بیماری ها و آفات مهم گردو

در اینجا به ذکر نام برخی از بیماری ها و آفات شایع و مهم درختان گردو بسنده خواهیم کرد:

بیماری های مهم عبارتند از: بلایت گردو، بیماری پوسیدگی ریشه و طوقه، آنتراکنوز گردو و شانکر باکتریایی پوست

آفات متداول در ایران: کرم گردو، کرم به، کرم سیب، کرم خراط، شته گردو و مگس پوست گردو

قیمت نهال گردو کانادایی

قیمت یکی از فاکتورهای مهم در زمان تصمیم گیری است. زمانی می توانیم تصمیمی درست بگیریم که همه جوانب را مورد بررسی قرار دهیم. هرچند اشتباه است که با در نظر گرفتن تنها یک فاکتور تصمیم نهایی را بگیریم.

قیمت نهال گردو کانادیی در حدود 70.000 تومان است.

خرید نهال گردو کانادایی

خرید نهال گردو کانادایی

نهالستان ارغوان نهال با مدیریت مهندس رسول بابایی یکی از مراکزی است که اقدام به تولید نهال گردو کانادایی نموده است و این محصول را با بهترین کیفیت، همراه با شناسنامه، گواهی بهداشت و مجوز رسمی ارائه می نماید.

جهت خرید نهال گردو کانادایی، اطلاع از قیمت ها و همچنین آگاهی از شرایط و تسهیلات فروش با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس

گردو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *