هرس درخت گردو

هرس درخت گردو

هرس درخت گردو در رشد و میزان باردهی درخت گردو بسیار موثر است. زمان هرس درخت گردو و نحوه صحیح انجام آن موضوع مهمی است که باید به آن توجه شود. در این مقاله از نهالستان ارغوان نهال به بررسی تمام نکات هرس درخت گردو یک ساله و هرس درخت گردو چند ساله می‌پردازیم. آیا می‌دانید چگونه می توان با هرش کردن میزان محصولات درخت گردو را افزایش داد؟


برای مشاهده انواع نهال گردو و اطلاع از قیمت آن به صفحه خرید نهال گردو مراجعه کنید


زمان هرس درخت گردو ؛ هرس گردو در چه فصلی است

هرس درخت گردو موضوع مهم و حیاتی در رشد درخت است و جالب است بدانید که هرس درخت گردو با سایر درختان متفاوت است.

زمان هرس درخت گردو
بهترین زمان هرس درخت گردو در فصل تابستان است. از ابتدای تیر تا فصل مهرماه می توان به هرس درخت گردو پرداخت.

چرا فصل زمستان زمان مناسبی برای هرس درخت گردو نیست؟

هرس کردن درخت گردو در زمستان معادل با نابودی درخت است. در این فصل هرس درخت گردو باعث می شود تا آب درخت در مناطقی که برش زده شده یخ بزند و آسیب های زیادی را برای درخت به بار می آورد.
همچنین در زمستان با توجه به این موضوع که میزان رطوبت هوا بیشتر است، فرصت مناسبی برای رشد آفات و قارچ های درخت فراهم می شود و درخت در معرض انواع بیماری ها قرار خواهد گرفت.

هرس درخت گردو ؛ نکات مهم برای انتخاب شاخه‌ها

  • در زمان هرس درخت گردو توجه کنید که به شاخه های اصلی که به تنه درخت متصل هستند نباید در زمان عملیات هرس کردن دست بزنید. شاخه های فرعی که به شاخه های اصلی متصل هستند را برای هرس کردن انتخاب کنید.
  • شاخه های فرعی که بالای درخت گردو هستند، مانع از ورود نور و هوای مناسب به شاخه های زیرین درخت گردو می شوند. با این شاخه ها عملیات هرس درخت گردو را شروع کنید تا رشد بهتری برای شاخه های زیرین فراهم شود و مواد مغذی به آن ها برسد.
  • شاخه هایی که برای هرس کردن انتخاب می کنید با زاویه 45 درجه برش بزنید. با این کار شاخه های تازه هرس زده شده می توانند مواد مغذی را دریافت کنند و به رشد خود ادامه دهند تا سالم و قوی شوند.
  • توجه کنید شاخه های قطور بیشترین مواد مغذی را از درخت جذب می کنند و فرصتی برای دریافت مواد مغذی و رشد شاخه های جوان تر باقی نمی گذارند. این شاخه ها در صورتی که شاخه اصلی نیستند برای هرس گزینه خوبی خواهند بود.
  • شاخه هایی که حالت انشعابی پیدا کرده اند، در هم فرو رفته اند و امکان رشد بیشتر را ندارند در اولین فزصت هرس کنید تا مواد مغذی به همه قسمت های درخت برسد.
  • شاخه های ضعیف درخت گردو را نیز هرس کنید. این شاخه ها بخشی از مواد مغذی را دریافت می کنند بدون آنکه رشد قابل توجهی داشته باشند.

هرس درخت گردو سه ساله

هرس درخت گردو سه ساله

زمانی که می گوییم درخت گردو سه ساله است یعنی سه سال از کاشت نهال گردو گذشته است. برای هرس درخت گردو سه ساله شاخه هایی که به سمت پایین گرایش دارند باید حذف شوند تا تاج درخت بازتر شود. در شاخه هایی که چند شاخه شده اند، شاخه ای که ضعیف تر است باید حذف شود.

شاخه های لیدر را نیز به همان ترتیب که بالاتر توضیح دادیم حذف می کنیم تا شاخه های قوی باقی بمانند و به میزان 60 درصد شاخه ها را می زنیم.

به این نکته دقت داشته باشید که اگر هرس درخت گردو را برای چند سال انجام ندهید دیگر در آن باغ گردو جای سوزن انداختن نخواهد بود و مجبور می شوید تا برای هرس درخت گردو زمان زیادی وقت بگذارید.

هرس درخت گردو چند ساله ؛ هرس درخت گردو بزرگ

زمانی که بر روی درخت گردو، تعداد 4 یا 6 شاخه جانبی را مشاهده کردید باید عملیات هرس کردن را آغاز کنید. شاخه هایی که آسیب دیده یا از درخت آویزان شده اند را باید هرس کنید تا برای شاخه های جوان مزاحمتی ایجاد نکنند.
هرس نهال گردو موقعیت بهتری را برای رشد درختان فراهم می کند. با نگهداری منظم می توانید باغی سالم و شاداب داشته باشید، بنابراین هر 3 تا 5 سال درختان گردو را هرس کنید.

قبل از هرس هر شاخه، ابزارهای مورد نیاز هرس را ضدعفونی کنید تا بیماری ها از شاخه ای به شاخه دیگر منتقل نشوند. شاخه های اصلی را به هیچ عنوان نشکنید یا آسیبی نزنید مگر اینکه آسیب دیده یا دچار بیماری شده باشند.

هرس درخت گردو برای افزایش باردهی

برای افزایش باردهی درخت گردو نحوه کار به این صورت است که باغدار باید هرسال شاخه هایی که بیشترین انرژی را از دخت می گیرند را حدف کند. برای پربار شدن محصولات بهترین زمان هرس در اواخر فصل زمستان است.

مشاوره هرس درختان گردو

درختان گردو باید هر 3 تا 5 سال یکبار هرس شوند تا امکان رشد شاخه های جوان فراهم شود و ظاهر کلی درخت گردو بهتر شود. درخت گردو تا بیش از 100 سال عمر می کند و مراقبت و مدیریت رشد درخت، کمک می کند تا سالیان متمادی بتوانید از محصولات آن استفاده کنید.
ابزارهای موردنیاز برای هرس درخت گردو، قیچی باغبانی، اره دستی یا برقی است که با توجه به ضخامت شاخه ها انتخاب می شوند. اره برقی برای شاخه های ضخیم لازم است.

نهالستان ارغوان نهال مرکز تخصصی برای خرید انواع نهال گردو است که انواع نهال گردو را با کیفیت و ضمانت بازگشت نهال در سرتاسر کشور ارسال می کند.
برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ارغوان نهال در ارتباط باشید تا راهنمایی های لازم را دریافت کنید. همچنین سوالات خود را در قسمت دیدگاه ها در میان بگذارید تا کارشناسان ارغوان نهال در اسرع وقت به آن ها پاسخ دهند.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت اطلاع از قیمت کلیک کنید