کاشت نهال

کاشت نهال به خودی خود دارای جزییاتی می باشد که در صورت عدم رعایت اصول و شیوه صحیح کاشت نهال، نتیجه مطلوب و قابل قبولی بدست نخواهد آورد، اما شما با رعایت اصولی که در این مقاله از سایت نهالستان ارغوان نهال ذکر می شود بهترین روش کاشت نهال را فرا خواهید گرفت. پس تا انتهای این آموزش با ما همراه باشید.

خاک مورد نیاز جهت کاشت نهال

اولین نکته ای که در کاشت نهال باید به آن دقت نمود، زمین و خاک آن است. زمینی که قرار است در آن نهال کاشته شود باید دارای خاک حاصلخیر و غنی باشد، اگر فضای زمین باغچه مانند است، باید دقت کنید که زمین عاری از هرگونه گچ، سیمان و بقایای ساختمان باشد. سپس کاری که باید انجام شود، غنی کردن زمین و خاک مکان مربوطه است.

برای غنی کردن خاک مناسب جهت کاشت نهال، مقداری خاک زراعی مرغوب از زمین زراعی یا مکانی مشابه تهیه نموده و سپس آن را با کود حیوانی پوسیده به همراه ماسه به مقداری که حداقل یک متر و نیم از ارتفاع باغچه را در بر بگیرد، مخلوط می نماییم.

خاک مورد نیاز جهت کاشت نهال

باید توجه داشت اگر مقدار ماسه بیشتر از یک متر و نیم باشد، بهتر است. زیرا ریشه درختان، بیشتر از یک مترو نیم در اعماق زمین فرو می روند که یکی از نکات بهترین روش کاشت نهال نیز دقت به همین موضوع است.

تفاوت خاک زراعی مرغوب با نامرغوب

خاک زراعی خوب دارای رنگ تیره بوده و از قهوه ای و قرمز به سمت تیره و سیاهی نزدیک است. حتما دقت کنید که خاک تهیه شده مرغوب باشد و از سطح زمین (حداکثر 30 سانتی متر) جمع آوری شود.

تفاوت خاک زراعی خوب و نامرغوب در جنس و رنگ آن هاست.

لازم است بدانید که خاک زراعی نامرغوب رنگی کمرنگ و متمایل به زردی و خاکستری دارد و در حالت خشک، چسبنده بوده و از هم جدا نمی شود، اما خاک زراعی مرغوب علاوه بر خصوصیات رنگی تیره که در بالا ذکر شد، به این شکل است که اگر در مشت فشرده شود، ذرات آن بهم می چسبد و با یک ضربه کوچک نیز از هم جدا شده و پودر می شود.

چاله و آماده سازی آن برای کاشت نهال

در کاشت نهال درختانی که ریشه طویل و درازی دارند مثل گلابی و نهال گردو پیوندی، نیاز است که عمق و عرض چاله آن ها بیشتر باشد که مقدار و حدود آن نیم متر و عمق هفتادوپنج سانتی متر است.

نکته: توجه داشته باشید این مقدار برای خاک بدون سنگلاخ مناسب است. در غیر این صورت برای رعایت اصول و شیوه صحیح کاشت نهال، عمق آن را باید بیشتر و حدود 2 متر افزایش دهید.

چاله و آماده سازی آن برای کاشت نهال

در باغ ها بهتر است که چاله نهال عمیق تر باشد، زیرا نم و رطوبتی که در فصل بهار در چاله ها بوجود می آید، باعث تکثیر موجوداتی ریز می شود که بسیار برای خاک و نهال مفید است.

اصول آماده سازی نهال

نکته بسیار مهم در کاشت نهال این است که ریشه های نهال نباید در معرض نور و هوا بگیرند، اگر زمان بیشتری برای عملیات چاله نیاز دارید، حتما حواستان به این نکته درباره ریشه ها باشد.

برای جلوگیری از قرارگیری ریشه با نور و هوا، دور آنها را با کیسه پلاستیکی سیاه پوشانده یا بصور موقت در درون خاک یا ماسه قرار دهید، نکته دیگر درمورد اصول و شیوه صحیح کاشت نهال، این است که یک شب قبل از کاشت نهال، باید آن ها را در آب قرار داده تا به اندازه کافی عملیات آبگیری توسط ریشه ها صورت پذیرد.

به ریشه ها خوب نگاه کنید. اگر قسمتی از آن صدمه دیده، آن را با قیچی جدا و هرس کنید. توجه داشته اشید که ریشه ها هنگام تهیه سالم و سلامت باشند.

اگر فضایی که در آن  کاشت نهال  را آغاز کرده اید در معرض بادهای  فراوان و سنگین است، در کنار نهال خود، چوب یا چوب هایی را در زمین فرو برده و آن را به نهال خود ببندید، این عمل باعث می شود که بادهای شدید، به نهال آسیب نرسانند، گاهی ممکن است تا چند سال این چوب ها، به نهال ها بسته بمانند.

پرالیناژ رمز پویایی نهال

برای موفقیت در کاشت نهال ابتدا ریشه آن ها را قبل از کاشت، به مواد چسبنده و ضد عفونی کننده آغشته می کنند. به این فرایند پرالیناژ گفته می شود. یک بشکه 100 لیتری تهیه کنید و درون آن آب بریزید.

پرالیناژ رمز پویایی نهال

سپس 6 کیلوگرم پهن الک شده و 9 کیلوگرم رس الک شده به همراه 31 گرم سم قارچ کش مثل بنومیل را با آن مخلوط نمایید، قبل از کاشت نهال خود، ریشه ها را به آین ماده آغشته کرده و سپس فرایند کاشت را ادامه دهید.

مهم ترین فواید پرالیناژ

مهم ترین مزایای اجرای پرالیناژ به شرح زیر می‌باشد:

 • حفاظت فیزیکی از ریشه‌ها
 • جلوگیری از کاهش رطوبت و خشکیدگی ریشه‌ها در طی عملیات انتقال و کاشت نهال
 • به وجود آمدن فضایی رابط میان ریشه و خاک (فضای ایجاد شده باعث بهبود تبادل مواد غذایی و آب میان ریشه و خاک می‌گردد)
 • جذب رطوبت و حفظ آن توسط ریشه‌های جوان
 • تحریک رشد ریشه که منجر به حیات و مستقر شدن نهال در خاک می گردد

نکاتی درباره فرایند کاشت نهال

 • محل قرار گیری پیوند بسیار مهم است، توجه داشته باشید بعد از کندن خاک برای کاشت نهال و آماده سازی شرایط مناسب کاشت، محل پیوند باید حدود 15 سانتی متر از سطح خاک بالاتر باشد تا ریشه ها به طور مرتب در خاک قرار گیرند و درهم تنیده نشوند.
 • معمولاً مقداری خاک به شکل کله قند در انتهای چاله نهال ریخته شده و ریشه های نهال را به طور مرتب روی آن قرار میدهند، ریشه ها با خاک زهکشی پوشانده شده و می توانید ناحیه اطراف نهال ها را در یک کاسه شکل دهید تا آب به خوبی حل گشته و در نهایت جذب ریشه شود.
 • نهال را عمود بر سطح زمین قرار دهید و بررسی کنید که از دو طرف نیز یکسان و تراز باشد.
 • قبل از آب دادن، معمولاً خاک اطراف گیاهچه با یک ضربه پا فشرده گشته و فوراً آب گیری انجام می شود، از آن پس باید نهال ها آبیاری شوند تا گیاه ریشه های جدیدی تولید کند و بیشترین میزان رطوبت خاک را داشته باشد.
 • میزان آبدهی به نوع درخت بستگی دارد. به عنوان مثال، نهال های صنوبر یا بید به آب دهی بیش از حد پاسخ مثبت می دهند و بیشتر رشد می کنند، اما برخی از نهال ها ممکن است به آبیاری شدن زیاد حساس باشند و رشد آنها متوقف شود.

خدمات مشاوره کاشت نهال، نهالستان ارغوان نهال (میاندوآب) – مهندس رسول بابایی

علاوه بر فروش نهال های انگور، بادام و گردو، از دیگر خدماتی که در نهالستان ارغوان انجام میشود، ارائه مشاوره به کشاورزان عزیز برای کاشت نهال و راه اندازی و احداث باغ است، موسس نهالستان ارغوان جناب آقای مهندس رسول بابایی فارغ التحصیل ارشد رشته مهندسی کشاورزی میباشند که در تمام روزهای هفته و در تایم کاری به سوالات شما در زمینه کاشت نهال پاسخ خواهند داد، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس

نهال

2 دیدگاه

  • سلام. وقت شما هم بخیر
   اجرای عملیات پرالیناژ باعث می شود تا نهال ها و گیاهان پس از کاشت، رشد بهتر و مطلوب تری داشته باشند چون در برابر فاکتورهای مخرب موجود در خاک و همچنین تنش های حاصل از انتقال، حفاظت می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *