احداث باغ گردو

احداث باغ گردو

احداث باغ گردو یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌ها برای افرادی است که به دنبال سرمایه‌گذاری بلندمدت هستند. احداث باغ گردو به دلیل مزایا و تقاضای زیاد گردو، قیمت گردو و کاشت و پروش کم‌دردسر آن یکی پرطرفدارترین نهال‌ها برای کاشت است. تمام اجزای درخت گردو ازجمله چوب، برگ، میوه، پوست و روغن آن قابلیت استفاده دارند و چه نهالی بهتر از این درخت می‌تواند سودآوری داشته باشد.
در ادامه اصول احداث باغ گردو و همچنین هزینه احداث یک هکتار باغ گردو را به‌طور کامل بررسی کرده‌ایم.

اگر به دنبال احداث باغ گردو هستید، در صفحه نهال گردو انواع ارقام گردو به همراه قیمت آن‌ها بررسی شده است.

مکان‌یابی برای احداث باغ گردو

با توجه به این‌که ایران در عرض جغرافیایی 20 تا 49 درجه شمالی قرار دارد و درختان گردو در عرض جغرافیایی 30 تا 55 درجه شمالی رشد می‌کنند می‌توان گفت که اکثر مناطق ایران برای کاشت درخت گردو مناسب است.

در مناطقی با ارتفاع 800 تا 2500 متر می‌توان به کاشت و پرورش درخت گردو پرداخت.

گردو به آب‌وهوای مدیترانه‌ای نیاز دارد به این معنا که باید تابستان‌ها معتدل و زمستان‌ها سرد باشد. گردو به سرمای بهاره حساس است و لازم است از سرمای ناگهانی بهار در امان باشد.

 • دمای مناسب برای محصول دهی مناسب به‌طور میانگین ۲۲-۱۸ درجه سانتی‌گراد و حداکثر ۳۵ درجه سانتی‌گراد است.
 • درجه حرارت مناسب برای گرده‌افشانی ۲۵-۱۵ درجه سانتی‌گراد است.
 • در دامنه‌های مشرف‌ به جنوب، گلدهی سریع‌تر اتفاق می‌افتد اما خطر سرمازدگی بهاره را افزایش می‌دهد.
 • از کاشت گردو در مناطقی با رطوبت نسبی بالای ۷۰-۶۰ درصد باید خودداری کرد، همچنین رطوبت نسبی کمتر از ۲۵ درجه نیز نباید باشد.

خاک برای احداث باغ گردو

درخت گردو باید در خاک نیمه سنگین کاشته شود تا بهترین عملکرد را داشته باشد. گردو در خاک‌های سنگین و مرطوب نمی‌تواند به‌خوبی رشد کند. خاک لومی ازآن‌جهت که رطوبت را حفظ می‌کند و حاصلخیزتر است، نسبت به خاک شنی بهتر است.

احداث باغ گردو

حداکثر شوری برای درخت گردو ۴ میلی موس بر سانتی‌متر باید باشد. حداقل اسیدیته مناسب (pH) برای پرورش گردو ۵/۶ و حداکثر آن ۵/۷ باشد.
ازآنجایی‌که در خاک‌های ایران ph بالا است، باید آن را کاهش داد تا جذب مواد غذایی راحت‌تر باشد.

درختان گردو در خاک‌های لومی یکدست و عمیق بهترین عملکرد را خواهند داشت.

آب موردنیاز احداث باغ گردو

گردو سالانه به 8 تا 10 هزار مترمکعب آب نیاز دارد که مقدار دقیق آن به منطقه و نوع رقم وابسته است. اگر سیستم آبیاری قطره‌ای را برای آبیاری انتخاب کرده‌اید این مقدار به 6 تا 8 هزار برای هر هکتار کاهش پیدا می‌کند.

شیب باغ گردو

توجه داشته باشید که درشیب‌های جنوبی درختان زودتر گل‌دهی می‌کنند و به همان نسبت خطر سرمازدگی بهاره افزایش می‌یابد.

ارتفاع مناسب باغ گردو

همان‌طور که پیش‌تر بیان کردیم ارتفاع مناسب کاشت نهال گردو از سطح دریا 800 تا 2500 متر است.

الگوی کاشت صحیح در باغ گردو

درختان گردو اگر نور کافی دریافت کنند، می‌توانند بیشترین رشد و تولید محصول را داشته باشند. با رعایت فاصله مناسب بین درختان این امکان فراهم می‌شود که درختان نور کافی دریافت کنند و همچنین فضای کافی در اختیار ریشه‌ها قرار بگیرد.

توجه کنید فاصله بین درختان باید به‌گونه‌ای باشد که فضای کافی برای عبور وسایل نقلیه در مراحل کاشت تا برداشت فراهم باشد. اگر این فاصله مناسب نیست برخی از درختان را خشک‌ کنید تا باقی درختان در معرض خطر قرار نگیرند.

هزینه احداث یک هکتار باغ گردو

در نظر گرفتن هزینه احداث یک هکتار باغ گردو در ابتدای سرمایه‌گذاری بسیار مهم است تا بتوان میزان سودآوری و ارتقای کسب‌وکار را پس از چند سال متوجه شد.

برای احداث باغ گردو انتخاب بهترین نهال‌های گردو ضروری است تا باغ پرباری داشته باشیم. در ادامه به بررسی انواع هزینه‌های اولیه باغ گردو می‌پردازیم تا دید کلی بهتری از این جریان داشته باشید.

انواع هزینه‌های احداث باغ گردو

 1. هزینه خرید باغ

برای احداث باغ گردو باید بهترین زمین را شرایط مناسب برای کاشت نهال گردو دارد را انتخاب کرد. هزینه‌ای که بابت خرید باغ یا زمین گردو پرداخت می‌شود بستگی به شهر و منطقه متفاوت است و از بحث ما در این مطلب خارج است. به‌طورکلی هزینه خرید باغ را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین هزینه‌ها در نظر داشته باشید.

هزینه احداث یک هکتار باغ گردو

 1. هزینه خرید نهال گردو

برای اینکه بتوانید بیشترین محصول را در کمترین زمان به ددست آورید باید از ارقام مناسب و پربازده برای کاشت نهال گردو استفاده کنید. بهترین ارقام نهال گردو در سال 1400 قیمتی بین 150 هزار تومان تا 300 هزار تومان دارند که با مشاهده صفحه نهال گردو می‌توانید به بهترین آن‌ها دسترسی داشته باشید و به‌طور کامل بررسی نمایید.

 1. هزینه بابت تجهیزات اولیه

این هزینه‌ها در زمان احداث باغ گردو شامل تجهیزات موردنیاز برای آبیاری، تأسیسات گرمایشی و سرمایشی، وسایل حمل و نقال، کود دهی و آبیاری می‌شود.

 1. هزینه‌های موردنیاز برای تأمین انرژی

هزینه‌هایی که بابت آب، برق و سوخت پرداخت می‌کنیم در این دسته قرار می‌گیرند.

 1. هزینه‌های تأمین نیروی انسانی

استفاده از نیروهای متخصص در زمان احداث باغ گردو کمک خواهد کرد تا بتوانید باغی پر از محصول داشته باشید. تمام هزینه‌هایی که برای نیروهای انسانی پرداخت می‌کنید در این بخش قرار می‌گیرد.

 1. هزینه‌های نگهداری از نهال‌ها

بعد از احداث باغ گردو باید از آن رسیدگی کنید و اینطور نیست که آن را به حال خود رها کنید. این هزینه‌ها شامل خرید کود و سم، کنترل کردن آفات درختان گردو است که برای یک نهالستان ضروری است.

 1. هزینه برداشت گردو

برداشت گردو به وسایل و تجهیزات خاصی نیاز دارد تا برداشت و بسته‌بندی گردو در سریع‌ترین زمان و با بازدهی بالا انجام گیرد.

حال که با هزینه‌های احداث باغ گردو آشنا شدید، کافی است دست‌به‌کار شوید و هرچه سریع‌تر کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنید.

اصول باغداری گردو : مبارزه با آفات شیمیایی

در زمان احداث باغ گردو باید روش های مبارزه با آفات شیمیایی نیز پیش بینی شود تا درخت گردو به سلامت بتواند محصولات پرباری را به ارمغان آورد. برخی از مهمترین آفت هایی که به درخت گردو آسیب می رسانند عبارتند از: کرم سیب، کرم خراط، شته، باکتریوز و… .
قبل از احداث باغ گردو به یک مشاور خوب برای احداث باغ گردو مراجعه کنید تا با استفاده از راهنمایی آن ها بتوانید به باغی پرمحصول برسید و با مشکلاتی که در هنگام احداث باغ گردو با آن‌ها مواجه می‌شوید به راحتی مقابله کنید.

جمع‌بندی: احداث باغ گردو

در این مطلب به بررسی جامع اصول احداث باغ گردو و هزینه احداث یک هکتار باغ گردو پرداختیم تا آن افرادی که به احداث باغ گردو علاقه‌مند هستند به پاسخ تمام سؤالات خود برسند و هرچه سریع‌تر دست به کار شوند.
هرگونه سوالی در زمینه احداث باغ گردو دارید با ما در میان بگذارید تا در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را دریافت کنید. همچنین برای مشاوره ویا سفارش انواع نهال گردو ارغوان می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه ارغوان نهال در تماس باشید.

نهالستان ارغوان نهال

5/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت اطلاع از قیمت کلیک کنید