علت سیاه شدن مغز گردو و راه‌های درمان آن

علت سیاه شدن مغز گردو

مغز گردوی درشت و سفیدرنگ جزو ویژگی‌های جذاب گردو است که در قیمت گردو تاثیرگذار است و همه افراد حاضرند هزینه بیشتری را بابت آن بپردازند. برای داشتن مغز گردوی درشت باید در زمان خرید نهال به نوع و کیفیت نهال توجه کنید.
یکی از مشکلاتی که کیفیت گردو را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث خسارت زیادی می‌شود، مسئله سوختگی یا همان سیاه شدن مغز گردو است. نهال گردو تویسرکان یکی از ارقام ایرانی است که مغز عالی و درشتی دارد اما چرا گاهی اوقات با مغز سیاه آن موجه می‌شویم؟
در این مقاله عوامل سیاه شدن مغز گردو، راه های جلوگیری از سیاه شدن مغز گردو و سفید شدن مغز آن را بررسی خواهیم کرد.

علت سیاه شدن مغز گردو

عواملی مانند بیماری‌های باکتریایی، عوامل ژنتیکی و نوع رقم انتخابی، تغذیه و کوددهی، زمان و روش برداشت، نحوه خشک کردن گردو و مدت زمان انبار داری گردو بر روی کیفیت مغز گردو تاثیر گذار است که به بررسی هریک از آن‌ها می‌پردازیم.

علت سیاه شدن مغز گردو

1️⃣ درمان سیاه شدن مغز گردو با انتخاب صحیح نوع رقم گردو

عوامل مختلفی وجود دارد که باعث سیاه شدن مغز گردو می‌شود که مهمترین آن به ارقام گردو برمی‌گردد. ارقام زودرس، چون در اواسط تابستان میوه می‌دهند، مغز آن‌ها تیره می‌شود. بنابراین با شناسایی ارقام دیررس و پرورش آن‌ها، می‌توانید تا حد زیادی از سیاه شدن مغز گردو جلوگیری کنید. برای خرید نهال گردو دیررس و دریافت مشاوره رایگان، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بنابراین یک روش سفید شدن مغز گردو استفاده از ارقام دیررس گردو است.

2️⃣ جلوگیری از سیاه شدن مغز گردو با شیوه صحیح برداشت

زمان برداشت گردو تاثیر مستقیمی بر سفید شدن مغز گردو دارد و باید دقت کنید در زمان مشخص، نسبت به برداشت گردو اقدام کنید وگرنه کیفیت مغز گردو افت پیدا می‌کند. برداشت مکانیزه که در حداقل زمان انجام شود، در کیفیت مغز گردو و رنگ آن مؤثر است.

توجه داشته باشید که گردو نباید زیاد در پوست سبز خود بماند زیرا رنگ پوست به درون مغز نفوذ می کند و باعث سیاه شدن مغز گردو می شود. برداشت باید در اولین زمانی که گردوها ترک می‌خورند انجام شود و بهتر است سپس از دستگاه پوست گیر استفاده شود.

3️⃣ سفید شدن مغز گردو با نحوه صحیح خشک کردن

یکی دیگر از عوامل مهم در سیاه شدن مغز گردو، نحوه خشک کردن گردوی تازه و چیدن گردو است. بعد از چیدن گردوها نوبت به خشک کردن گردو می‌رسد. بعد از برداشت، بلافاصله پوست سبز گردو را جدا کنید. گردو را اگر دیر از درخت بچینید و یا پوسته سبز رنگ آن را دیر جدا کنید، رنگش تیره می‌شود.

روش سفید شدن مغز گردو با خشک کردن صحیح گردو

در انتخاب محل خشک شدن دقت کنید که هوای آزاد کاملا در جریان باشد تا محصول به طور کامل خشک شود. اگر آفتاب ملایم بود می‌توانید محصول را پس از پوست گرفتن در آفتاب ملایم خشک کنید. اما مراقب باشید که آفتاب شدید مغز گردو را سیاه می‌کند.

همچنین بعضی از افراد نیز از دستگاه‌های خشک کنندگی استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها برای خشک کردن گردو بسیار مناسب است و طبق تجربه  باید دمای دستگاه ۴۳ درجه  و برای مدت زمان ۲۴ الی ۴۸ ساعت تنظیم شود تا مغز گردوی سفید تحویل شما دهد.

4️⃣ سفید شدن مغز گردو با تغذیه مناسب

یکی از علت های سیاه شدن مغز گردو تغذیه نامناسب درخت گردو است. گردوها را با سولفات روی و آهن تغذیه کنید تا مغز گردوی سفید داشته باشید.

5️⃣ درمان سیاه شدن مغز گردو با کوددهی درخت گردو

برای شناخت نیازهای کودی درخت گردو خاک و اندام‌های مختلف درخت را به طور منظم مورد آزمون قرار دهید. کودهای آلی(کود حیوانی) باید همراه کودهای شیمیایی در زمستان به صورت چال کود در سایه انداز درخت داده شود.

6️⃣ آبیاری صحیح

اگر آب به اندازه کافی در اختیار درخت قرار بگیرد، دمای اجزای درخت تقریبا با دمای محیط برابر خواهد بود. به طور مثال اگر دمای محیط 36 درجه باشد، دمای درخت هم تقریبا همان 36 درجه است.
اما اگر آب کافی در اختیار درخت قرار نگیرد، دمای درخت و اجزای آن، از دمای محیط حدودا 12 درجه بیشتر خواهد شد که موجب می‌شود مغز گردو سیاه شود.

7️⃣ مبارزه با بیماری بلایت گردو

عامل بیماری بلایت گردو یک نوع باکتری به نام زانتوموناس است. علائم این بیماری روی برگ، شاخه و جوانه‌ها دیده می‌شود.
بیماری بلایت با ظهور لکه‌های کوچکی بر روی برگ شروع می‌شود و با گذر زمان این لکه‌ها بیشتر می‌شوند. این لکه‌هابه تدریج تمام پوست میوه را در برمی‌گیرند و پس از آن به مغز گردو نفوذ می‌کنند.
برای کنترل این بیماری می توان از دو روش، روش زراعی و کنترل شیمیایی استفاده کرد. در روش زراعی باید دقت کنید که از نهال سالم برای کاشت استفاده کنید و به هر نهالستانی در هنگام خرید نهال گردو اعتماد نکنید. شاخه های آلوده را سریعا هرس کنید و به تغذیه درخت گردو و آبیاری آن توجه کنید.

در روش کنترل شیمیایی از سموم مسی و آنتی بیوتیک‌ها برای درمان بیماری استفاده می‌شود.

برای سفید شدن مغز گردو چه باید کرد

برای سفید شدن مغز گردو تمام عواملی که باعث سیاه شدن مغز گردو می شوند و در رابطه با آن‌ها مفصل صحبت کردیم را برطرف کنید و آن‌ها را انجام ندهید تا مغز گردو سفید داشته باشید.

راه های سفید شدن مغز گردو

یک روش سفید شدن مغز گردو برای مصارف خانگی و حجم کم گردو این است که گردو را داخل آب یا آب نمک بیاندازید تا پوسته رویی آن جدا شود.

جمع‌بندی

بعد از کاشت نهال گردو، زمان مراقبت از آن فرا می‌رسد. گردوها را در موعد مقرر برداشت کنید. به نحوه خشک کردن گردو دقت کنید. آبیاری و تغذیه درخت گردو در جلوگیری از سیاه شدن گردو مؤثر است.
تهیه نهال سالم و باکیفیت باعث می شود خشت اول را محکم بنا کنید و طبیعتا در انتهای کار هم گردوهایی سالمی را برداشت خواهید کرد. نوع رقم گردویی که انتخاب می‌کنید باید متناسب با منطقه و مرغوب باشد تا از سیاه شدن مغز گردو جلوگیری شود.

4.5/5 - (2 امتیاز)

5 دیدگاه

 • سلام خدا قوت. ما چند تا درخت گردو داریم که موقع برداشت مغزشان سفید است ولی بعد از خشک شدن گردو سیاه میشود قبلا اینجوری نبود ولی چند سالیست که اینطوری شده ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام خیلی اطلاعات مهمی یاد گرفتم خیلی ممنونم ازتون..
   من در استان مرکزی( اراک٫ شرا ٕ ) روستای سوزان ۱درخت گردو بیش از۲۰سال سن وچندتایی درخت گردوی ۵-۶سال دارم
   پارسال خیلی بار داشت ولی امسال خیلی خیلی کم بار داشت
   اونم سیاه بود همش بجز چنتش که تازه کرم زده داشت میشد فقط سفید بود واینکه خیلی ام ریزه گردوهاش میخواستم دلیلشو بدونم وچطور برطرفش کنم؟
   تشکر وسپاس «علی بشگرد»

 • سلام گاها بعضی توصیه براستفاده از نمک طعام در محل آبیاری درخت است از نظر شما چگونه است

  • بنده 50اصل گردوی 12 ساله دارم در شهرستان مرندهر سال با کود حیوانی با کود شیمیای چال کود انجام میدم وابیاری هم منظم میدهم و سالی دو مرحله مانکوزیب محلول پاشی میکنم با تمام اینها مغز بعضی ها سیاه میشود ایا دلیل دیگه داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *