سیدلس

انگور بلک سیدلس یکی از محصولات نهالستان ارغوان نهال و گیاهی بوته ای و رونده بوده که دارای پیچک است، به طور کلی انواع حبه انگور به دو نوع بی دانه و دانه دار تقسیم می شود و انگور بلک سیدلس جزو ارقام بی دانه است؛  این گیاه در آب و هوای معتدل می روید و در بازه ی دمایی حداکثر 40 درجه ی سانتی گراد و حداقل منفی 15 درجه سانتی گراد رشد بهتری دارد.

نهال انگور سیاهِ بلک سیدلس

پوست و دانه انگور بیدانه سیاه در تهیه ی محصولات مختلف کاربرد دارد؛ مکانی که تعداد زیادی نهال انگور در آن کاشته می شود را تاکستان میگویند، در کشور ما تعداد اندکی تاکستان انگور سیاه وجود داشته که بیشتر آنها در میاندآب آذربایجان غربی قرار گرفته اند؛ هرس به موقع انگور تاثیر زیادی در باردهی و برداشت بیشتر محصول دارد، همانطور که گفتیم انگور بلک سیدلس یکی از ارقام انگور بی دانه به شمار می رود که از نادر ترین و مهمترین انواع صادراتی انگور است، در ادامه ی مطلب به بررسی و آشنایی با این رقم خواهیم پرداخت.

انگور بلک سیدلس (Black seedless)

انگور وارداتی بلک سیدلس یکی از ارقام تجاری آمریکایی است، حبه هایی به رنگ بنفش تیره متمایل به سیاه دارد، حبه ها تقریبا گرد و تا حدودی بیضوی شکل می باشند، همانطور که از نام آن پیداست یکی از ارقام بی دانه (Seedless) به شمار می رود، این نوع انگور رقمی میان رس و پر محصول است که نسبت به سرما مقاومت بالایی دارد (تا حدود منفی 23 درجه سانتی گراد را تحمل می کند).

انگور بلک سیدلس (Black seedless)

انگور بلک سیدلس در کشور ترکمنستان بیشتر به منظور تولید کشمش کاشته می شود، طعم میوه بسیار شیرین است و در انبار ماندگاری بالایی دارد، زمان رسیدن محصول حدودا در اواسط شهریور ماه بوده و مقدار تولید آن در هر هکتار 40 تن می باشد، عمر اقتصادی این گیاه بیشتر از 100 سال است. موارد مصرف این انگور، تازه خوری، آبمیوه، آبغوره و کشمش است که کشمش آن را با نام مویز در بازار می شناسند، مویز این رقم خواص فوق العاده ای دارد و در بازار بالاترین قیمت را در میان سایر انواع دارد، انگور مویز به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان ها خواص درمانی داشته و ضد سرطان می باشد.

خواص انگور بلک سیدلس

حبه های بزرگ و خشک شده ی انگور سیاه (Black Seedless) مویز نامیده می شود، از لحاظ شکل ظاهری و رنگ با کشمش (انگور خشک شده کوچک) متفاوت است اما خواصی مشابه آن دارد،خواص مویز در اثر خشک شدن از بین نرفته و حتی بیشتر می شود، مویز سرشار از انواع ویتامین های B ، E و A و اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 است.

خواص انگور بلک سیدلس

بهترین و پر فایده ترین مویز، نوع کم دانه یا بی دانه ی آن می باشد، مویز به دلیل دارا بودن آنتوسیانین (حامل رنگ تیره و سیاه آن) ارزش غذایی بالایی داشته و کاهنده ی فشار خون، ضد سرطان و درمانگر بیماری های قلبی و عروقی است، همچنین مویز برای تقویت معده، درمان یبوست و کاهش سردرد های میگرنی توصیه می شود.

ویژگی های انگور بلک سیدلس در یک نگاه

خصوصیات کلی میان رس – پرمحصول –  مقاوم به سرما و خشکی
عمر اقتصادی بیش از 100 سال
زمان رسیدن محصول اواسط شهریور ماه
مشخصات ظاهری انگور حبه به رنگ بنفش تیره –  بی دانه – شیرین – به شکل گرد تا بیضوی
میزان تولید در هکتار 40 تن
موارد مصرف تازه خوری – مویز – آبغوره – آبمیوه

شرایط محیطی مناسب برای رشد نهال انگور بلک سیدلس

  • آب و هوا: انگور بلک سیدلس نسبت به سرمای زمستان از مقاومت خوبی برخوردار است، (حداکثر تا منفی 18 درجه ی سانتی گراد را تحمل می کند) احتمال آسیب به درخت انگور توسط بادهای شدید بیشتر از سرمای زمستان است، رشد این گیاه در فصل بهار زمانی آغاز می شود که دمای هوا از 10 درجه ی سانتی گراد بالاتر رود.
  • آبیاری: میزان آب مصرفی برای آبیاری درختان انگور متناسب با دمای هوای منطقه متغیر است. اگر دمای هوا بالا و گرم باشد، مقدار آب مورد نیاز افزایش خواهد یافت.
  • خاک: بهترین خاک برای رشد انگور، خاک سبک شنی رسی است که آب به راحتی از آن عبور کند و در سطح خاک باقی نماند.

عوامل دیگری همچون سم پاشی، کود دهی، زهی کشی، حرس به موقع و مناسب و شخم زدن زمین تاثیر به سزایی در رشد نهال انگور و به بار نشستن آن دارد.

کاشت نهال انگور بلک سیدلس

برای کاشت نهال انگور می بایست در خاک های حاصل خیز گودالی با ابعاد 50 * 50 * 50 حفر کند. داخل گودال مقادیری از فسفر، آهک و کمپوست برای رشد نهال ها می ریزند، نهال انگور بلک سیدلس به گونه ای کاشته می شود که جوانه آن به اندازه ی 5 سانتی متر بیرون از خاک قرار بگیرد، خاک اطراف نهال را محکم کرده و آن را آبیاری می کند.

باردهی نهال انگور بلک سیدلس در نهالستان مهندس بابایی

برداشت انگور بلک سیدلس

عواملی نظیر نور کافی و دمای مناسب باعث می شوند تا کیفیت محصول انگور بالا رود. باردهی و تولید محصول غالبا از سومین سال رشد نهال آغاز می شود. زمان رسیدن انگور بلک سیدلس اواسط شهریور ماه می باشد. اگر برداشت انگور برای تولید کردن کشمش باشد غالبا از پانزدهم شهریور برداشت آغاز می شود ( زمان برداشت از نیمه ی دوم شهریور آغاز شده و تا مهر ماه ادامه می یابد ). میزان برداشت انگور بلک سیدلس در هکتار حدودا 40 تن است.

خرید نهال انگور بلک سیدلس

یکی از مراکز معتبر جهت تهیه و خرید نهال انگور بلک سیدلس همراه با شناسنامه و مجوز رسمی جهاد کشاورزی و همچنین گواهی بهداشت، نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی در میاندوآب آذر بایجان غربی است که محصولات مرغوب خود را با بالاترین کیفیت به باغداران و کشاورزان عزیز عرضه می نماید، برای بهره مندی از مشاوره رایگان، آگاهی از قیمت ها و شرایط فروش با شماره تماس های واحد فروش نهالستان تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس

انگور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *