بهترین نوع درخت بادام

بهترین نوع بادام

بادام به دلیل برخورداری از ویژگی های منحصر به فردی نظیر: عملکرد و بازدهی بالا در مصرف آب و تولید محصول و نیز سیستم ریشه بندی عمودی و قوی، یکی از پر اهمیت ترین محصولات باغبانی در کشور به شمار می رود؛ این گیاه توانایی ادامه ی حیات در شرایط نامساعد خاک و با رطوبت کم را داراست.

نهالستان ارغوان نهال در این مقاله قصد دارد تا به توضیح بیشتر در رابطه با شناسایی بهترین نوع درخت بادام و همچنین تکنیک های صحیح پرورش و مراقبت از آن بپردازد، پس تا پایان این مطلب ما را همراهی نمائید.

⬅️ مشاهده پرفروش‌ترین ارقام نهال: نهال بادام➡️

جهت مشاوره رایگان در مورد انتخاب نهال مناسب با شرایط منطقه‌ای خود کافی‌ست هم اکنون با متخصصین کشاورزی مجموعه نهال ارغوان تماس بگیرید.

نهالستان ارغوان نهال

انتخاب بهترین نوع بادام؛ (با توجه به ویژگی ها و مشخصات ارقام بادام)

برخی از ارقام بادام نظیر: آذر، شاهرودی 12، شکوفه و سهند از لحاظ زمان گلدهی، دیر گل بوده و نسبت به سرمای دیر رس بهاره مقاوم می باشند؛ این ارقام برای کاشت در مناطق سردسیر توصیه شده و به عنوان بهترین نوع بادام نیز شناخته می شوند.

نکته: معمولا دیرگلدهی ویژگی و صفتی مطلوب در بادام به شمار می رود و در صورتی که گرده دهنده های رقم مورد نظر نیز دیر گل باشند (به دلیل دارا بودن توانایی و قدرت تلقیح یکدیگر) در عملکرد گیاه مؤثر خواهد بود.

ارقام بادام کاغذی، نجف آباد، سفید (محب علی) و منقا زود گل ترین ارقام نهال بادام به شمار می روند و برای کاشت در مناطق گرمسیری توصیه می شوند.

ردیف رقم گرده افشان مشخصات و ویژگی های بارز
1       سهند    شاهرود 12 – شکوفه خود ناسازگار – دیر گل – پر بار – میوه درشت – درصد دو قلویی زیاد – پوسته چوبی سخت – مقاوم در برابر آفات – نسبت پوست به مغز 30 درصد – مقاوم در برابر سرما – دارای مغز شیرین
2      شکوفه     شاهرود 12- سهند خود ناسازگار – پر بار – درصد مغز بالا – دیر گل
3      آذر       صبا – آراز خود ناسازگار – دیر گل – پر بار – کیفیت میوه خوب و زود رس – میوه متوسط – پوسته چوبی نیمه سخت – مقاوم در برابر سرما
4      مامایی         ربیع – سفید میان گل – مقاومت نسبی در برابر سرمای دیر رس –  پر بار – میوه درشت – درصد دوقلویی زیاد – پوسته چوبی سنگی
5       ربیع       مامایی – سفید خود ناسازگار – زود گل – پر بار – پوسته چوبی سخت
6       سفید       ربیع – مامایی خود ناسازگار – زود گل – باردهی متوسط –کیفیت میوه عالی – پوسته کاغذی
7    شاهرود 12      شکوفه – سهند خود ناسازگار – دیرگل – پربار – میوه درشت – درصد دوقلویی صفر – پوسته چوبی نیمه سخت
8   تونو خود سازگار (به کار بردن ارقامی مانند نان پاریل به عنوان رقم گرده افشان منجر به افزایش محصول می شود) خود سازگار – دیر گل – پربار – میوه درشت – پوسته چوبی سخت

بهترین نژاد بادام دیرگل؛ 1) بادام آذر

بادام آذر که از پیوند خورده از نژاد بادامی و بادام ایتالیایی می‌باشد، یکی از بهترین انتخاب‌ها جهت خرید نهال بادام، به‌خصوص برای مناطق کوهستانی است. زیرا مقاومت بالایی در برار یخبندان ناگهانی بهاری و سرمای زمستان را دارد. از لحاظ باردهی این نوع از نهال بادام، از 3 سالگی به بار می‌نشیند و از 5 سالگی خود، به راحتی از لحاظ اقتصادی باردهی مناسبی دارد و تا 40 سالگی باروری آن ادامه دارد.

بهترین نوع درخت بادام مقاوم؛ 2) بادام سنگی

اگه به‌دنبال نهال بادامی هستید که در برابر کمبود آب مقاوم باشد، بهترین انتخاب، بادام سنگی است. بادام سنگی به صورت دیمی کشت می‌شود و در سه سال اول نیاز به ابیاری دارد ولی بعد از آن به‌صورت دیمی رشد می‌کند. مغز این بادام تیره رنگ بوده و پوست ان همانطور که از اسم ان مشخص است، ضخیم و بسیار سفت می‌باشد در نتیجه نسبت مغز آن کم است و صرفا به‌خاطر مقاوم بودن درخت هست که بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

بهترین نوع نهال بادام؛ 3) بادام سهند

بدام سهند، معروف به بادام جان سخت در بین عموم است! زیرا در برابر آفت‌های مختلف و همچنین سرما بسیار مقاوم است و بیشتر در مناطقی مانند میاندوآب وجود دارد و به فروش می‌رسد. مغز این بادام تیره و در عین حال شیرین است ازین‌رو در شیرینی‌پزی‌ها و صنایع غذایی استفاده می‌شود و در بین آشپزان بسیار محبوب است.نسبت مغز به پوست آن کم و برابر با 30% است ولی بسیار محبوب در ایران می‌باشد.

بهترین بادام درختی ایران؛ 4) بادام شاهرودی

محبوب‌ترین نوع نارس بادام! بادام شاهرودی که نوع نارس آن معروف به چاغاله بادام است بسیار پر طرفدار در بین عموم مردم ایران است. ناگفته نمایند که نوع رسیده آن نیز در بین آشپزان از محبوبت بالایی نیز برخوردارد است.

محبوب‌ترین بادام برای باغات مدرن ایران؛ 5) بادام یلدا

یکی از نهال‌های اصلاح شده می‌باشد و از دسته بادام‌های میان گل به شمار می‌رود. در واقع برای مناطق کوهپایه‌ای و معتدل بیشتر مناسب است زیرا اگر در مناطق کوهستانی کشت شوند و سرمای بهاره دیر هنگام اتفاق بیافتند، شکوفه‌ها یآن از بین خواهند رفت. پوست کاغذی و نسبت مغز به پوست آن 50 درصد است و یکی از اقتصادیترین ارقام نهال بادام به حساب می‌رود که رشد سریعی نیز دارد.

بهترین بادام ایران

اگر می خواهید درخت بادام پرورش دهید، باید ابتدا با انواع درخت بادام آشنا شوید تا نهایتا بهترین نوع درخت بادام را بر اساس منطقه و شرایط منطقه خود بتوانید انتخاب نمایید. هنگام تصمیم گیری باید عوامل زیادی را در نظر گرفت. نوع درخت بادام برای کسانی که درخت بادام را برای امرار معاش می‌کارند، فاکتور مهمی است که در انتخاب درخت باید در نظر گرفته شود. اگر شما صرفا یک باغبان خانگی هستید، درخت بادامی که که مراقبت از آنها آسان‌تر است و در منطقه شما بهتر رشد می‌کنند برایتان مناسب‌تر می‌باشد.

برای شناخت بهترین نوع درخت بادام آشنایی با ویژگی‌ها و مشخصات این گونه‌ی گیاهی ضروری است؛ بهره‌مندی از اطلاعات کافی در زمینه‌ی شاخصه‌های رشد بادام و شرایط آب و هوایی کمک خواهد کرد تا بهترین نوع بادام منطبق با جغرافیای مکان کاشت و پرورش را انتخاب نماییم.

قبل از انتخاب بهترین نوع بادام می بایست اطلاعات کافی در زمینه ی شناخت انواع ارقام بادام و مشخصات آن ها کسب نمود. به طور کلی دو دسته نهال بادام وجود دارد: دسته ی اول دارای شکوفه های صورتی هستند، بادام شیرین تولید می کنند و دسته ی دوم با شکوفه های سفید که محصول آن ها بادام تلخ است.

انواع ارقام بادام در ایران

نکته: در کشور ما حدودا 30 رقم بادام شناسایی شده و در مناطق مختلف پرورش می یابند، ارقام بومی ایران عبارتند از: تاجری، بی نظیر، سنگی مشهد، منقا، کاغذی، محب علی، شاهرود12، آذر، سهند و شکوفه. از ارقام خارجی که در ایران کشت می شوند می توان به: یلدا، فرانیس و نان پاریل اشاره کرد.

ارقامی همچون: آذر، سهند، شکوفه و نان پاریل که با عنوان بهترین نوع بادام در ایران شناخته می شوند، غالبا در مناطق شمال غرب کشور، شاهرود 12، نان پاریل و شاهرودی 21 در شمال شرق و مرکز کشور و ارقام مامایی، ربیع و سفید در استان های مرکزی کشور کاشته می شوند.

برای انتخاب بهترین نوع بادام چه شرایطی را باید در نظر گرفت؟

منطقه ی مورد نظر برای کاشت و پرورش نهال بادام، باید شرایط محیطی مناسب را جهت رشد بادام داشته باشد؛ مناطقی با تابستان های گرم و زمستان های معتدل بهترین مکان برای کشت بادام به شمار می روند. برخی از ارقام بادام در مناطقی با آب و هوای گرم و خشک می رویند، این ارقام در برابر سرماهای شدید زمستان حساس بوده و در چنین شرایطی به هیچ عنوان رشد نخواهند کرد.

نکته: ارقامی که زودگل هستند در مناطقی با سرمای دیررس بهاره دچار سرمازدگی شده و شکوفه های آن ها از بین می رود.

ارقام بادام دیرگل بهترین نوع بادام برای مناطقی با سرمای دیررس بهاره (مناطقی همچون: آذربایجان و فارس) هستند؛ بنابراین می توان گفت هر نوع نهال بادامی که سازگار و منطبق باشرایط محیطی منطقه باشد، بهترین نوع بادام به شمار می رود.

روش کاشت و پرورش ارقام بادام:

پس از انتخاب بهترین نوع بادام، 2 روش برای کشت و پرورش آن وجود دارد:

روش اول: استفاده از بذر (تازه و فرآوری نشده)

روش دوم: خرید نهال بادام و کاشت نهال

روش کاشت و پرورش ارقام بادام

نکته: مکان کاشت نهال بادام می بایست در معرض تابش مستقیم نور خوشید بوده و همچنین خاک از زهکشی خوبی برخوردار باشد، همچنین آبیاری مناسب تاثیر به سزایی در باردهی و رشد نهال دارد؛ نیاز آبی یک هکتار نهال بادام در طول سال تقریبا6000 -8000 متر مکعب آب می باشد.

بهترین نوع بادام

بادام دانه ای روغنی و سرشار از انواع ویتامین ها و مواد معدنی است که برای حفظ سلامتی و تندرستی بسیار مهم بوده و مصارف گوناگونی دارد. نهال بادام گیاهی است که بومی مناطق شرقی و جنوبی آسیا می باشد و با درختانی همچون: هلو، زردآلو، آلو و گیلاس در یک سرده (Prunus) قرار دارند.

بهترین نوع بادام چیست؟

نکته: میوه ی بادام از انواع شفت ها به شمار می رود که متشکل از یک پوسته خارجی و یک پوشش داخلی سخت است و مغز بادام در داخل آن جای می گیرد.

در زمان انتخاب بهترین نوع بادام می بایست جغرافیای منطقه و همچنین آب و هوای محل کاشت را به دقت بررسی و شناسایی نمود چرا که بدون در نظر گرفتن فاکتورهای محیطی و آشنایی با روش های صحیح نگه داری ارقام نهال بادام، نمی توان رقمی پر بازده و سازگار را برگزید.

هرس کردن و مراقبت از نهال بادام

پس از کاشت بهترین نوع بادام سازگار با منطقه، نوبت به مراقبت و نگه داری از آن می رسد؛ اسپورهای نهال بادام پس از 4-5 سال ، توانایی تولید جوانه زایشی را از دست می دهند لذا شاخه های خشک و اضافی را حذف می کنند تا شاخه های جوان تولید شده و همچنین باردهی آن تنظیم شود.

چگونه بهترین نوع درخت بادام را خریداری نماییم؟

برای خرید نهال بادام، پس از در نظر گرفتن شرایط جغرافیایی و آب و هوای منطقه و همچنین سازگاری رقم مورد نظر، دقت و توجه به میزان بازار پسندی محصول بسیار حائز اهمیت است. خرید نهال بادام اصلاح شده همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت تاثیر به سزایی در میزان عملکرد و کیفیت محصول دارد؛ نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی  نهال انواع ارقام نهال بادام را با کیفیتی مطلوب تولید کرده و به سراسر کشور ارسال می نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید نهال بادام مورد نظر خود با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *