بهترین نوع بادام


برای شناخت بهترین نوع بادام، آشنایی با ویژگی ها و مشخصات این گونه ی گیاهی ضروری است؛ بهره مندی از اطلاعات کافی در زمینه ی شاخصه های رشد بادام و شرایط آب و هوایی کمک خواهد کرد تا بهترین نوع بادام منطبق با جغرافیای مکان کاشت و پرورش را انتخاب نماییم.

بادام به دلیل برخورداری از ویژگی های منحصر به فردی نظیر: عملکرد و بازدهی بالا در مصرف آب و تولید محصول و نیز سیستم ریشه بندی عمودی و قوی، یکی از پر اهمیت ترین محصولات باغبانی در کشور به شمار می رود؛ این گیاه توانایی ادامه ی حیات در شرایط نامساعد خاک و با رطوبت کم را داراست.

نهالستان ارغوان نهال در این مقاله قصد دارد تا به توضیح بیشتر در رابطه با شناسایی بهترین نوع بادام و همچنین تکنیک های صحیح پرورش و مراقبت از آن بپردازد، پس تا پایان این مطلب ما را همراهی نمائید.

⬅️ مشاهده پرفروش‌ترین ارقام نهال: نهال گیلاس ➡️

بهترین نوع بادام چیست؟

بادام دانه ای روغنی و سرشار از انواع ویتامین ها و مواد معدنی است که برای حفظ سلامتی و تندرستی بسیار مهم بوده و مصارف گوناگونی دارد.

نهال بادام گیاهی است که بومی مناطق شرقی و جنوبی آسیا می باشد و با درختانی همچون: هلو، زردآلو، آلو و گیلاس در یک سرده (Prunus) قرار دارند.

بهترین نوع بادام چیست؟

نکته: میوه ی بادام از انواع شفت ها به شمار می رود که متشکل از یک پوسته خارجی و یک پوشش داخلی سخت است و مغز بادام در داخل آن جای می گیرد.

در زمان انتخاب بهترین نوع بادام می بایست جغرافیای منطقه و همچنین آب و هوای محل کاشت را به دقت بررسی و شناسایی نمود چرا که بدون در نظر گرفتن فاکتورهای محیطی و آشنایی با روش های صحیح نگه داری ارقام نهال بادام، نمی توان رقمی پر بازده و سازگار را برگزید.

برای انتخاب بهترین نوع بادام چه شرایطی را باید در نظر گرفت؟

منطقه ی مورد نظر برای کاشت و پرورش نهال بادام، باید شرایط محیطی مناسب را جهت رشد بادام داشته باشد؛ مناطقی با تابستان های گرم و زمستان های معتدل بهترین مکان برای کشت بادام به شمار می روند.

برخی از ارقام بادام در مناطقی با آب و هوای گرم و خشک می رویند، این ارقام در برابر سرماهای شدید زمستان حساس بوده و در چنین شرایطی به هیچ عنوان رشد نخواهند کرد.

نکته: ارقامی که زودگل هستند در مناطقی با سرمای دیررس بهاره دچار سرمازدگی شده و شکوفه های آن ها از بین می رود.

ارقام بادام دیرگل بهترین نوع بادام برای مناطقی با سرمای دیررس بهاره (مناطقی همچون: آذربایجان و فارس) هستند؛ بنابراین می توان گفت هر نوع نهال بادامی که سازگار و منطبق باشرایط محیطی منطقه باشد، بهترین نوع بادام به شمار می رود.

⬅️ مشاهده پرفروش‌ترین ارقام نهال: نهال گلابی ➡️

انواع ارقام بادام در ایران

قبل از انتخاب بهترین نوع بادام می بایست اطلاعات کافی در زمینه ی شناخت انواع ارقام بادام و مشخصات آن ها کسب نمود.

انواع ارقام بادام در ایران

به طور کلی دو دسته نهال بادام وجود دارد: دسته ی اول دارای شکوفه های صورتی هستند، بادام شیرین تولید می کنند و دسته ی دوم با شکوفه های سفید که محصول آن ها بادام تلخ است.

نکته: در کشور ما حدودا 30 رقم بادام شناسایی شده و در مناطق مختلف پرورش می یابند، ارقام بومی ایران عبارتند از: تاجری، بی نظیر، سنگى مشهد، منقا، کاغذی، محب علی، شاهرود12، آذر، سهند و شکوفه. از ارقام خارجی که در ایران کشت می شوند می توان به: یلدا، فرانیس و نان پاریل اشاره کرد.

ارقامی همچون: آذر، سهند، شکوفه و نان پاریل که با عنوان بهترین نوع بادام در ایران شناخته می شوند، غالبا در مناطق شمال غرب کشور، شاهرود 12، نان پاریل و شاهرودی 21 در شمال شرق و مرکز کشور و ارقام مامایی، ربیع و سفید در استان های مرکزی کشور کاشته می شوند.

انتخاب بهترین نوع بادام با توجه به ویژگی ها و مشخصات ارقام بادام

برخی از ارقام بادام نظیر: آذر، شاهرودی 12، شکوفه و سهند از لحاظ زمان گلدهی، دیر گل بوده و نسبت به سرمای دیر رس بهاره مقاوم می باشند؛ این ارقام برای کاشت در مناطق سردسیر توصیه شده و به عنوان بهترین نوع بادام نیز شناخته می شوند.

نکته: معمولا دیرگلدهی ویژگی و صفتی مطلوب در بادام به شمار می رود و در صورتی که گرده دهنده های رقم مورد نظر نیز دیر گل باشند (به دلیل دارا بودن توانایی و قدرت تلقیح یکدیگر) در عملکرد گیاه مؤثر خواهد بود.

ارقام بادام کاغذی، نجف آباد، سفید (محب علی) و منقا زود گل ترین ارقام نهال بادام به شمار می روند و برای کاشت در مناطق گرمسیری توصیه می شوند.

ردیف رقم گرده افشان مشخصات و ویژگی های بارز
1       سهند    شاهرود 12 – شکوفه خود ناسازگار – دیر گل – پر بار – میوه درشت – درصد دو قلویی زیاد – پوسته چوبی سخت
2      شکوفه     شاهرود 12- سهند خود ناسازگار – پر بار – درصد مغز بالا – دیر گل
3      آذر       صبا – آراز خود ناسازگار – دیر گل – پر بار – کیفیت میوه خوب و زود رس – میوه متوسط – پوسته چوبی نیمه سخت
4      مامایی         ربیع – سفید میان گل – مقاومت نسبی در برابر سرمای دیر رس –  پر بار – میوه درشت – درصد دوقلویی زیاد – پوسته چوبی سنگی
5       ربیع       مامایی – سفید خود ناسازگار – زود گل – پر بار – پوسته چوبی سخت
6       سفید       ربیع – مامایی خود ناسازگار – زود گل – باردهی متوسط –کیفیت میوه عالی – پوسته کاغذی
7    شاهرود 12      شکوفه – سهند خود ناسازگار – دیرگل – پربار – میوه درشت – درصد دوقلویی صفر – پوسته چوبی نیمه سخت
8   تونو خود سازگار ( به کار بردن ارقامی مانند نان پاریل به عنوان رقم گرده افشان منجر به افزایش محصول می شود) خود سازگار – دیر گل – پربار – میوه درشت – پوسته چوبی سخت

روش کاشت و پرورش ارقام بادام

پس از انتخاب بهترین نوع بادام، 2 روش برای کشت و پرورش آن وجود دارد:

روش اول: استفاده از بذر ( تازه و فرآوری نشده)

روش دوم: خرید نهال بادام و کاشت نهال

روش کاشت و پرورش ارقام بادام

نکته: مکان کاشت نهال بادام می بایست در معرض تابش مستقیم نور خوشید بوده و همچنین خاک از زهکشی خوبی برخوردار باشد، همچنین آبیاری مناسب تاثیر به سزایی در باردهی و رشد نهال دارد؛ نیاز آبی یک هکتار نهال بادام در طول سال تقریبا6000 -8000 متر مکعب آب می باشد.

هرس کردن و مراقبت از نهال بادام

پس از کاشت بهترین نوع بادام سازگار با منطقه، نوبت به مراقبت و نگه داری از آن می رسد؛ اسپورهای نهال بادام پس از 4-5 سال ، توانایی تولید جوانه زایشی را از دست می دهند لذا شاخه های خشک و اضافی را حذف می کنند تا شاخه های جوان تولید شده و همچنین باردهی آن تنظیم شود.

چگونه نهال بهترین نوع بادام را خریداری نماییم؟

برای خرید نهال بهترین نوع بادام، پس از در نظر گرفتن شرایط جغرافیایی و آب و هوای منطقه و همچنین سازگاری رقم مورد نظر، دقت و توجه به میزان بازار پسندی محصول بسیار حائز اهمیت است.

خرید نهال بادام اصلاح شده همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت تاثیر به سزایی در میزان عملکرد و کیفیت محصول دارد؛ نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی  نهال انواع ارقام نهال بادام را با کیفیتی مطلوب تولید کرده و به سراسر کشور ارسال می نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید نهال بادام مورد نظر خود با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت اطلاع از قیمت کلیک کنید