گردو ژنوتیپ برتر ارغوان

گردو ژنوتیپ برتر ارغوان

گردو ژنوتیپ برتر نهالستان ارغوان نهال دارای دانه ای روغنی، سرشار از امگا 3 و دو پوسته ی داخلی و خارجی می باشد، پوسته خارجی به رنگ سبز و نرم و ملایم است که با گذشت زمان خشک شده و از بین می رود، پوسته  داخلی نیز چوبی و سخت است؛ ارزش غذایی گردو بسیار بالاست چرا که منبع غنی از ویتامین ها، آنتی اوکسیدان ها، فیبر، پروتئین و مواد معدنی به شمار می رود.

گردوی ژنوتیپی چیست؟

ژنوتیپ (Genotype) به کل یا بخشی از ساختار ژنتیکی موجود زنده می گویند و تفاوت در ژنوتیپ منجر به گوناگونی موجودات می شود، صفات مرغوب و باکیفیت در گیاهان ژنوتیپ برتر نامیده می شود؛ به عنوان مثال: در درختان گردو با پیوندگیری از ژنوتیپ های برتر می توان صفات درخت مرغوب و با کیفیت را به درخت نامرغوب منتقل کرد تا عملکرد و برداشت محصول افزایش یابد.

گردوی ژنوتیپی چیست؟

ویژگی های گردو ژنوتیپ برتر ارغوان

 1. نهال گردو هر چقدر دیرتر برگ بدهند، احتمال ابتلا به بیماری بلایت در آن کمتر است، پس می توان گفت دیر برگدهی صفتی مرغوب به حساب می آید.
 2. هر چقدر موعد گلدهی دیرتر اتفاق بیوفتد خسارت ناشی از سرمای دیررس کاهش می یابد.
 3. گلهای نر و ماده در گردو از هم مجزا هستند. بطور معمول اول گلهای نر و پس از آن گلهای ماده باز می شوند و این امر منجر به ایجاد اختلال در فرآیند گرده افشانی درخت گردو می شود. لذا توام بودن و همزمانی رسیدن گلهای نر و ماده (دانه ی گرده و مادگی) صفتی برتر محسوب می شود.
 4. هر چقدر زمان رسیدن میوه ها کوتاه تر بوده و زودتر برسند نیاز تغذیه ای و مصرف ابی در گردو کمتر است.
 5. یکی دیگر از امتیازات مثبت برای گردو ، جدا شدن آسان پوست سبز از دانه می باشد.
 6. محصولات به سه شکل بر روی شاخه تشکیل می شد:
  1. باردهی جانبی
  2. باردهی انتهایی
  3. باردهی انتهایی و جانبی

در صورتی که میزان باردهی جانبی بیشتر باشد، عملکرد افزایش می یابد و تعداد محصول بیشتر می شود، بنابراین درختانی که هم باردهی انتهایی و هم باردهی جانبی داشته باشند، درختانی با ژنوتیپ برتر شناخته می شوند.

 1. هر چقدر مغز گردو سفیدتر و روشن تر باشد، بازار پسند تر است.
 2. هر چه درصد مغز در گردو بیشتر باشد بازار پسندی مطوبتری دارد و در اصطلاح گردوی تو پر نامیده می شود.
 3. ارتفاع کمتر درخت و گستردگی بیشتر آن باعث می شود تا هزینه ی برداشت محصول کمتر شود، بنابر این برای تولید محصول باید رقمی کاشته شود که گسترده تر باشد، درختان گردو با رشد عمودی برای استفاده در صنایع چوب مناسب هستند.

مشخصات نهال گردو ژنوتیپ ارغوان

این گیاه متعلق به تیره ی گردو سانان (Juglandaceae) می باشد. درخت گردو، درختی تک پایه محسوب می شود، (گلهای نر و گلهای ماده بر روی یک درخت قرار دارند.) گرده افشانی و تلقیح گلها در اوایل فصل بهار و بوسیله باد انجام می شود، انطباق زمانی میان موعد گرده افشانی با آمادگی گلهای ماده مسئله ای حائز اهمیت است.

هر چقدر درخت گردو بالغ تر شود تعداد گلهای نر بیشتر می شود و پدیده ی ناهمرسی کاهش می یابد.(همچنین می توان از ارقام گردویی که ماده ی پیشرس هستند برای کاشت استفاده کرد.) جهت خرید نهال گردو میتوانید با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید.

اگر درخت گردو در طی فصول تابستان و زمستان در معرض گرما و سرمای بیش از حد قرار گیرد، آسیب می بیند زیرا بسیار حساس است، در طی گذراندن دوره خواب زمستانه، این گیاه می تواند تا منفی 11 درجه سانتیگراد را تحمل کند(به دوره سرمایی در حدود 700 تا 1500 ساعت سرمای منفی 7 درجه سانتیگراد نیاز دارد). اما شاخه های درخت نسبت به سرمای زودرس بهاره و پاییزه آسیب پذیر می باشند.

مشخصات نهال گردو ژنوتیپ ارغوان

درخت گردو در آب و هوای معتدل گرم رشد می کند و در دمای بالاتر از 40 درجه سانتیگراد و رطوبت پایین، پوسته ی سبز میوه دچار سوختگی شده و مغز گردو چروکیده و گاهی پوک می شود (بنابر این نیازمند تابستانی با آب و هوای مطلوب و خنک می باشد ). محصول دهی درخت پس از 5 تا 6 سال اتفاق می افتد و این میزان در 10 تا 15 سالگی به حداکثر خود می رسد، طول عمر درخت گردو گگاهی به 300 سال می رسد. درختان گردو پس از به بار نشستن نیازی به هرس ندارند.

نهال درخت گردو ژنوتیپ برتر دارای چه ویژگی هایی است؟

نهال گردوی ژنوتیپ برتر واریته ای است که از کاشتن هسته ی بذری و لقاح یک رقم گردوی کالیفرنیایی ایجاد می شود، این نهال ظرفیت باردهی بالایی دارد  حدود 60درصد بیشتر از سایر ارقام نهال گردو)، درخت گردو ژنوتیپ برتر نیمه قوی بوده و نیازمند پایه های قوی است؛ میوه آن بعلت دیررسی به صورت اجیلی مورد استفاده قرار میگیرد و طعم مغز مطلوب بوده و رنگ آن روشن است.

رضایت مشتری از خرید نهال گردو ژنوتیپ برتر ارغوان:

رضایت مشتری

این نهال نسبت به سرمای دیررس بهاره مقاوم بوده و به دلیل مرغوبیت و شفافیت میوه  آن، بسیار با ارزش است و برداشت محصول از اوایل تا اواخر فصل پاییز اتفاق میفتد؛ جالب است بدانید نهال ژنوتیپ برتر مقاومت خوبی نسبت به افات و بیماری ها دارد، همچنین از دیگر ویژگی های آن می توان به دیرگل بودن و زودبازدهی (به بار نشستن محصول از سال اول) اشاره کرد.

ویژگی های نهال گردو ژنوتیپ برتر در یک نگاه

خصوصیات ظاهریدیرگلدهی – ارتفاع کم (درحدود 6تا7 متر) – زود بازدهی
عمر اقتصادیحداقل 80 سال
میزان باردهی6 تن
موعد گلدهیمعمولا اواخر فروردین ماه
فواصل کاشتدر حدود 6 متر در 7 متر (به ازای هر هکتار 300 اصله درخت)
تعداد میوه ی گردو بر واحد کیلوگرم80 الی 85 عدد

گردو ژنوتیپ برتر ارغوان

یکی از رقم های مطوب نهالستان ارغوان نهال گردو ژنتونیپ برتر ارغوان است، این رقم بعلت کیفیت بالای مغز و عملکرد قابل توجه و همپنین به بار نشستن از سال اول می تواند گزینه ای مناسب برای کاشت در مناطق کوهستانی و سردسیر باشد، در باغات 10ساله برای هر درخت در حدود 70 کیلوگرم محصول برآورد می شود. نهالستان … بهترین و با کیفیت ترین نهال های گردوی ژنوتیپ برتر را آماده و عرضه می نماید.

 تفاوت بین گردو ژنوتیپ برتر ارغوان با گردوی چندلر

 •  گردو ژنوتیپ برتر ارغوان بذری می باشد ولی گردو چندلر پیوندی می باشد.
 • گردو ارغوان مناسب کاشت در ارتفاع ۱۰۰-۱۸۰۰ متر فاصله از سطح دریا ولی گردو چندلر ۱۰۰-۱۲۰۰
 • گردو ارغوان ۲۵ فروردین شروع به جوانه زنی می کند ولی گردو چندلر ۱۵ اردیبهشت ماه
 • گردو چندلر نیاز به گرده افشان دارد ولی گردو ارغوان نیاز به گرده افشان ندارد.
 • هر دو پاکوتاه و نهایت رشد ۵ متر
 • فاصله کاشت هر دو ۶×۶
 • هر دو باردهی از سال اول و پربار

نمونه باردهی گردو ژنوتیپ برتر نهالستان ارغوان

خردادماه ۹۹ – جهت عرضه پاییز و اسفندماه

خرید نهال گردو ژنوتیپ برتر

یکی از بهترین و معتبرترین مراکز جهت تهیه نهال گردو ژنوتیپ برتر نهالستان ارغوان نهال است که اقدام به آماده سازی و فروش نهال در سرتاسر کشور می نماید، باغداران محترم جهت دریافت لیست قیمت و آگاهی از شرایط و تسهیلات خرید نهال گردو ژنوتیپ برتر می توانند با واحد فروش نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی تماس حاصل فرمایند؛ سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را در ذیل این مقاله با ما در میان بگذارید.

شماره تماس

گردو

2 دیدگاه

 • باعرض سلام و خسته نباشید
  برای منطقه زنجان چه گردویی پیشنهاد میدین؟ارتفاع زمین درحدود۱۸۰۰_۱۸۳۰ می‌باشد.واینکه باردهی ژنوتیپ برتر در سال پنجم و ششم چقد هستش؟

  • سلام. وقتتون بخیر
   نهال گردو فرنور بهترین گزینه برای کاشت در مناطقی با ارتفاع بیش‌تر از 1500 هست؛ و ژنوتیپ برتر هم از سال چهارم به طور میانگین، 40 کیلوگرم محصول میدهد. برای دریافت مشاوره بیشتر با شماره تماس واحد فروش که در سایت درج شده با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *