گردو فرنور پیوندی

گردو فرنور پیوندی

نهال گردو فرنور یکی از انواع نهال های گردوست که در مناطق خاصی از کشور مانند: آذربایجان غربی کاشت میشود. گردو فرنور در اصل محصول کشور فرانسه میباشد که چندسالی است در مناطق سردسیر ایران و در ارتفاعات بالاتر از ۱۲۰۰-۲۵۰۰ متر از سطح دریا کشت میشود، این مدل گردو کیفیت بسیار بالا و اندازه ای متوسط دارد.

ویژگی های گردو فرنور پیوندی چیست؟

باتوجه به محبوبیت بالایی که گردوی فرنور در بین انواع گردوهای پیوندی دارد، تصمیم گرفتیم در این مقاله از سایت نهالستان ارغوان شما را با ویژگی های این گردوی پیوندی آشنا کنیم. همانطور که گفته شد گردوی فرنور در اصل متعلق به کشور فرانسه بوده و یکی از جدیدترین درختان و نهال های گردو در کشور میباشد، گردو فرنور شکل گرد زیبایی داشته و پوست آن کاغذی است به صورتی که به راحتی قابل کنده شدن است. مهم ترین ویژگی گردوی فرنور مغز آن است که به رنگ روشن و فاقد هرگونه تیرگی است.

ویژگی های گردو فرنور پیوندی

جالب است بدانید مقاومت گردوی فرنور به بیماری های مخصوص نهال و درخت مثل کرم سیب و بیماری بلایت گردو بسیار بالاست، همچنین این گردو نسبت به سرما نیز مقاومت بالایی داشته و به همین علت در مناطق سردسیری مثل منطقه ارومیه و آذربایجان غربی ایران کشت میشود، شاتون های گردو فرنور در اثر سرما از بین نمی رود و نهال گردوی فرنور را کاشته شدن و رشد در مناطق کوهستانی مناسب میکند.

نهالستان گردو فرنور پیوندی

نهال گردو فرنور نیز ویژگی های خاصی داشته که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت، همواره این نکته را به خاطر داشته باشید که در طراحب باغ اگر از شکل مستطیل و مربع برای کاشت نهال گردو فرنور استفاده شود، بازدهی کاشت شما چندین برابر خواهد بود. نهال گردوی فرنور جزو نهال هایی است که دیر گل میدهد و به اصطلاح به آن دیرگل گفته میشود و معمولا در اواخر فروردین ماه هر سال این نهال گل دادن خود را آغاز میکند.

نکته: جالب است بدانید، به طور معمول در هر گل ۳ – ۶ گردو تولید میشود و برای گرده افشانی بر روی نهال گردوی فرنور نیز از فرنت استفاده میشود، جهت خرید نهال گردو میتوانید با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید.

احداث باغ گردو فرنور پیوندی

 بهترین حالت برای احداث باغ گردو فرنور پیوندی به شکل مربعی و مستطیلی است به گونه ای که فاصله کشت هر نهال با نهال دیگر حدود ۷×۵ یا ۶×۶ متر باشد، شاید اینطور به نظر برسد که ایجاد چنین فاصله ای بین نهال ها کمی غیر منطقی و زیاد است اما در بیشتر موارد بین این فاصله نهال هلو کاشته میشود و پس از گذشت چند سال و با توسعه پیدا کردن نهال گردوی فرنور و تبدیل آن به درخت، نهال های هلو کاشته شده حذف میشوند و در این شرایط بازدهی و سود اقتصادی نهالستان و باغ شما بسیار بیشتر میشود.

باغ گردو فرنور

در طراحی باغ مختص کاشت گردو فرنور باید چند نکته رعایت شود که ما در این مقاله از سایت نهاستان ارغوان به شما آنها را خواهیم آموخت. از جمله مواردی که باید در ساخت باغ برای گردوی فرنور در نظر گرفته شود حصارکشی، درهای ورودی و خروجی، محل ایجاد تاسیسات، محل و فاصله چاه تا زمین و فاصله درخت ها و ردیف ها به یک دیگر است.

وزن گردو فرنور

معمولا در بین ردیف های کاشت نهال گردو فرنور، گیاهان زود رشد و سبز پدیدار میشود که این گیاهان اغلب شبدر و یونجه میباشند و از آنها به عنوان کود سبز و علوفه دامی میتوان استفاده کرد. زمین زراعی باغ گردو فرنور هم حدود ۳۰ تا ۳۵ سانتیمتر شخم زده میشود و هرساله با احتیاط کامل اطراف تنه درختان به شعاع ۵/۱-۱ متر لازم است تا بیل شخم زده شود.

نکته: توجیه تجاری و اقتصادی کاشت نهال گردو فرنور برای باغداران محترم به این صورت میباشد که از سال چهارم به بعد قابل محاسبه با اعداد چشم گیری خواهد بود.

مشخصات گردو فرنور

 • فاصله کاشت نهال گردو فرنور : ۷×۵ یا ۶×۶
 • عمر اقتصادی گردو: بیشتر از ۱۵۰ سال
 • تحمل خشکی: نیاز به آبیاری ۲۰ لیتر در ۲۰ روز
 • وزن میوه گردو فرنور: ۱۵ گرم
 • وزن مغز میوه: : ۷ گرم
 • محصول کشور: فرانسه
 • کوددهی درخت گردو فرنور: ۵ تن کود پوسیده دامی در هکتار
 • آفات و بیماری ها:کرم خراط و آنفراگتوز، کرم سیب، کرم به، شته گردو، کرم گردو، مگس پوست گردو، کنه گال زگیلی برگ گردو و پروانه فری یا کرم خراط از مهمترین بیماری های درخت فرنور محسوب میشود.
 • ویژگی اصلی درخت گردو فرنور: درختی کوتوله با تاجی شبیه تاج پرتقال
 • عملکرد درخت: از یک درخت بزرگ میتوان تا ۷۰ کیلو محصول برداشت کرد.
 • آب مورد نیاز درختان گردو فرنور: سال اول حداقل هر هفته یک بار و از سال دوم هر ۱۲ روز یکبار نیاز به آبیاری وجود دارد.
 • زمان باردهی نهال گردو فرنور: از سال اول به صورت نوبرانه 3 الی 30 عدد
 • گرده افشان گردو فرنور: رقم روند و فرنت
 • زمان گلدهی و برگدهی گردو فرنور: اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه و حدود ۱۳ الی ۱۸ روز بعد از ارقام بومی و محلی می باشد.
 • زمان برداشت محصول گردو فرنور: مهرماه هر سال البته با توجه به اقلیم منطقه تا ۷ روز قابل تاخر و تقدم میباشد.
 • مناطق مناسب کاشت نهال گردو فرنور: نیمه سردسیری، سردسیری، کوهستانی و معتدل
 • میزان باردهی درخت گردو فرنور: در هر هکتار۶ تن
 • دیرگل، کوتاه قد، زودبازده
 • تعداد میوه گردو فرنور بر واحد کیلوگرم: ۸۰ الی ۸۵ عدد

مشخصات گردو فرنور

خرید نهال گردو فرنور از نهالستان ارغوان نهال (میاندوآب)

نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی، یکی از نهالستان های فعال و موجود در کشور میباشد که تولیدکننده انوع نهال های گردو، بادام، انگور و سایر میوه های پیوندی است، چنانچه قصد خرید نهال گردو فرنور پیوندی را دارید و یا برای کاشت این محصول در باغ خود نیاز به مشاوره دارید، میتوانید از طریق راه های ارتباطی درج شده در سایت با ما تماس گرفته و از خدمات مشاوره رایگان نهالستان ارغوان جهت خرید و کاشت نهال فرنور استفاده کنید.

شماره تماس - 09141836535

گردو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *