نهال گردو خوشه ای

نهال گردو خوشه ای

قبل از خرید نهال گردو باید اطلاعات کافی در رابطه با مشخصات و ویژگی‌های نهال گردو به دست آورید. یکی از مزیت‌های نهال گردو خوشه ای قیمت پایین آن است. قیمت نهال گردو خوشه ای تقریبا نصف ارقام پرفروش است. اگر به دنبال کاشت نهال گردو کوپه ای هستید باید بدانید که این نهال بومی‌آسیای غربی و نواحی هیمالیا است.

اگر قصد خرید نهال گردو خوشه ای را دارید و به دنبال فاصله کاشت نهال گردو خوشه ای, کاشت نهال گردو خوشه ای و… هستید، در این مقاله نکات جامعی را برای شما گردآوری کرده ایم.

انواع نهال گردوی خوشه ای

همانطور که می‌دانید، بیش از 21 نوع مختلف از این گیاه در سراسر دنیا وجود دارد که بر اساس حوزه‌ی بهره‌وری، خصوصیات و میزان ارزش غذایی آن دسته‌بندی می‌شوند. یکی از انواع نهال گردو، نهال گردوی خوشه ای است که در هر خوشه آن 10 تا 25 عدد گردو وجود دارد و علت نام این نهال نیز به همین علت است. در ادامه مهمترین انواع نهال گردوی خوشه ای را نام می‌بریم.

 • نهال گردو خوشه ای پاکوتاه
 • نهال گردو خوشه ای اسرائیلی
 • نهال گردو کوپه ای چندلر
 • نهال گردو خوشه ای کانادایی
 • نهال گردو خوشه ای پاکوتاه ترکیه
 • نهال گردو خوشه ای زود بازده آمریکایی

بهترین نهال گردو خوشه ای

بهترین نوع گردو خوشه ای نهال گردو خوشه ای کانادایی است. نهال گردو خوشه ای کانادایی با ویژگی های بی نظیرش توانسته است سهم بزرگی از بازار را برای خود دست و پا کند.

مشخصات گردو خوشه ای

گردو خوشه ای در هر خوشه خود ۵ الی ۲۵ گردو را جای می‌دهد و همچنین در دسته گیاهانی است که در بعضی شرایط زود بازده و در برخی شرایط آب و هوایی دیگر دیربازده می‌شود. نهال گردو خوشه ای پاکوتاه است و باردهی جانبی و چربی این گردو بیشتر از گردو های دیگر است.

نهال گردو خوشه ای

از جمله ویژگی های بارز درخت گردو خوشه ای به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 •  زود بازده بودن
 • مقاومت در مناطق سردسیری
 • پایه کوتاه بودن وباردهی جانبی
 • چربی این گردو که بیشتر از گردو های دیگر می باشد
 • پوست نازک

یکی دیگر از انواع نهال گردو پاکوتاه و پرمحصول، نهال گردو لارا است. برای آشنایی بیشتر برروی نهال گردو لارا کلیک کنید.

نحوه کاشت نهال گردو خوشه ای

روش کاشت گردو خوشه ای به دو طریق بذر و نهال انجام می شود که به انتخاب شما بستگی دارد. در هر دو روش باید نکات مهم را رعایت کنید و گودالی با عمق مناسب حفر کنید، این گودال عمق ایده آلش 70 تا 100 سانتی متر است.

کاشت نهال گردو خوشه ای

آب و هوا: کاشت نهال گردو خوشه ای پا کوتاه در مناطق نیمه گرمسیر و معتدل مناسب است. در طول دوره خواب زمستانه، گردو می‌تواند سرمای ۱۱- درجه سانتی گراد را بدون خسارت جدی تحمل کند ولی پس از شروع رشد، سرمای ۲- تا ۳- درجه سانتی گراد موجب از بین رفتن برگ‌ها، شاخه‌ها و گل‌ها شده و در نتیجه محصول کاهش می‌یابد.

دمای بالاتر از ۳۸ درجه سانتی گراد موجب آفتاب سوختگی پوست سبز و چروکیدگی مغز گردو می‌شود و گاهی اوقات نیز میوه‌ها پوک می‌شوند. بطور کلی بهترین اقلیم برای کاشت نهال گردوی خوشه ای، مکان‌هایی است که زمستان‌های طولانی دارند، چرا که این گیاه زمانی به بار می‌نشیند که یک دوره سرمای طولانی را پشت سر گذاشته باشد.

خاک مناسب: به طور کلی درخت گردو به خاطر داشتن ریشه های گسترده و عمیق، نیاز به خاکی با عمق حداقل 5/1 تا 2 متر دارد. اراضی با قابلیت زهکشی برای کاشت نهال گردوی خوشه ای بسیار مناسب هستند. همچنین خاک های آهکی و خنک به رشد این گونه کمک می‌کنند. عواملی که موجب پوسیدگی ریشه می‌شوند، عبارتند از:

 • عمق کم
 • خاک سفت
 • رطوبت راکد

آبیاری صحیح: آبیاری نهال گردوی خوشه ای بسیار حائز اهمیت است. در بین سیستم های آبیاری، آبیاری بابلر (Bubbler irrigation) بهترین روش می‌باشد. همچنین باید دقت داشت که آبیاری این گونه از درختان گردو، در پاییز و زمستان منجر به سرمازدگی آنها می‌شود.

کوددهی مناسب: با توجه به سن درخت و نتیجه آزمایش تجزیه خاک و برگ، به ازای هر اصله باید سالیانه بین 500 تا 1000 گرم ازت خالص (Nitrogen) در دو نوبت و کود ازته (Nitrogen Fertilizer) از نوع سولفات آمونیوم و یا اوره داده شود.

هرس درخت گردوی خوشه ای: بطور کلی هرس درخت گردو خوشه ای ، شامل از بین بردن شاخه های بیمار، خشک و یا شاخه هایی با زوایای حاده که نور خورشید به آنها نمی‌رسد، می باشد.
با توجه به مطالب ذکرشده، هنگام خرید نهال گردو خوشه ای ، باید به جنبه های مختلفی دقت داشته باشید تا بهترین محصول را در کمترین زمان برداشت کنید.

فاصله کاشت نهال گردو خوشه ای

در روش کاشت نهال گردو خوشه ای فاصله کاشت درخت گردو خوشه ای را 7*7 در نظر می‌گیرند. هرچند در فاصله 7*6 هم می‌توان کاشت.

میزان باردهی درخت گردو خوشه ای

باردهی گردو خوشه ای در هر هکتار حدودا بین 5 تا 6 تن است که لازمه آن این است که مراقبت‌ها و رسیدگی‌های لازم انجام شود.

ارتفاع درخت گردو خوشه ای

ارتفاع مناسب از سطح دریا برای نهال گردوی خوشه ای پاکوتاه در حدود 1280 تا 1300 متر است.

اندازه درخت گردو خوشه ای

ارتفاع درخت گردو خوشه ای بالغ به شرایط اقلیمی‌ منطقه بستگی دارد ولی اغلب تا 10 متر می‌رسد.

درخت گردو خوشه ای چند ساله بار میدهد

در پاسخ به سوال گردو خوشه ای چند ساله بار میدهد باید گفت حدودا بعد از 3 تا 4 سال گردو خوشه ای باردهی خود را آغاز می‌کند. نهال گردوی خوشه ای حدودا ۲ سال بعد از کاشت شروع به بازدهی می‌کند.

زمان کاشت نهال گردو خوشه ای

زمان کاشت نهال گردو خوشه ای اواخر فصل پاییز است. این نکته را در نظر داشته باشید که بلافاصله بعد از خرید نمی‌توانید نهال را بکارید. بهترین زمان کاشت نهال گردو خوشه ای باتوجه به شرایط منطقه متفاوت است.

کاشت گردو خوشه ای برای چه شهرهایی مناسب است؟

با توجه به 2 نکته می‌توان فهمید که نهال گردوی خوشه ای برای شهر شما مناسب است یا خیر؟
نکته اول اینکه نهال گردوی خوشه ای برای کاشت در مناطق سردسیر مناسب است به همین علت اگر در مناطق گرمسیر سکونت می‌کنید، نهال گردوی خوشه ای انتخاب مناسبی برای شما نخواهد بود.
نکته دوم این است که نهال گردوی خوشه ای برای ارتفاع 1200 متر مناسب است و بهترین عملکرد را خواهد داشت.
با توجه به این دو نکته می‌توانید تشخیص دهید که آیا نهال گردو یخوشه ای را می توانید بکارید.

نهال گردو خوشه ای در شیراز، نهال گردو خوشه ای تهران، نهال گردو خوشه ای در قزوین برخی از شهرهای مناسب این نهال هستند.

اگر می خواهید بدانید کدام نهال‌های گردو مناسب کاشت در قزوین هستند، مقاله نهال گردو در قزوین را مطالعه کنید.

قیمت نهال گردو خوشه ای

قیمت نهال گردو خوشه ای

با در نظر داشتن قیمت و ویژگی های بارز هر نهال به راحتی می توان در رابطه با خرید نهال گردو تصمیم گیری کنید. قیمت نهال گردو خوشه ای در سال 1400 در حدود 70.000 تومان است.

خرید نهال گردو خوشه ای

نهالستان ارغوان نهال (میاندوآب) مهندس رسول بابایی در میاندوآب آذربایجان غربی واقع شده و یکی از نمونه‌های بهترین نهالستان ایران است که پرورش دهنده نهال گردو خوشه ای است.
برای دریافت مشاوره‌ی رایگان جهت احداث باغ، استعلام قیمت نهال و یا روند ثبت و ارسال سفارش، با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید. خرید اینترنتی انواع نهال گردو با قیمت مناسب و ضمانت بازگشت نهال در این مجوعه انجام می شود همین حالا با ما تماس بگیرید.

شماره تماس

1 دیدگاه

 • مهندس بابایی عزیز من پارسال ازتون رقم نهال گردو خوشه ای گفتم واقعا عالی هستید…خوشحالم از طریق سایت پیداتون کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت اطلاع از قیمت کلیک کنید