نهال گردو تویسرکان یکی از ارقام گردوی ایرانی (juglans regia) است و همانطور که از نامش پیداست خاستگاه و منشاء رویش آن شهرستان تویسرکان واقع در استان همدان است.

محصول نهال گردو تویسرکان به علت دارا بودن پوست نازک، طعم مطلوب، رنگ روشن و درصد چربی بالا در سطح جهانی مطرح بوده به صورت مغز یا همراه با پوست چوبی به کشورهای همجوار صادر می شود.

نهالستان ارغوان نهال در این مقاله قصد دارد تا شما را با ویژگی ها و مشخصات این رقم ارزشمند و همچنین چگونگی خرید نهال گردو آشنا نماید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

مشخصات نهال گردو تویسرکان

مشخصات نهال گردو تویسرکان

نهال گردو تویسرکان از بهترین ارقام گردوی ایرانی بوده که در منطقه ی تویسرکان می روید، این منطقه شرایط آب و هوایی مناسبی برای کشت و پرورش گردو دارد (آب و هوای معتدل کوهستانی).

نکته: عملکرد محصول این رقم بالاست و تولید اقتصادی آن از 5 – 7 سالگی آغاز می شود؛ از خصوصیات بارز نهال گردو تویسرکان زود گل بودن این رقم است، لذا برای کشت در باغات تجاری مناسب نبوده و توصیه نمی شود.

گردو تویسرکان از کیفیت بالایی برخوردار بوده و درصد مغز بالایی دارد، میوه های آن به صورت جانبی و در انتهای شاخه ها ظاهر می شوند، شکل ظاهری میوه به صورت بیضی و اندازه ی آن درشت می باشد.

پوسته ی چوبی این رقم نسبتا نازک بوده و رنگ مغز گردو روشن است؛ نهال گردو تویسرکان گاهی تا ارتفاع 20 متر نیز رشد می کند.

خاستگاه نهال گردو تویسرکان

تویسرکان شهرستانی است واقع در استان همدان که در جنوب کوه الوند قرار گرفته است؛ این منطقه به علت دارا بودن 6000 هکتار باغ گردو و همچنین تولید گردو با کیفیتی بی نظیر، با نام پایتخت گردو در ایران شناخته می شود.

خاستگاه نهال گردو تویسرکان

تویسرکان مرتفع و کوهستانی بوده و دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است، مهم ترین نقطه ی قوت این شهرستان برخورداری از شرایط مساعد آب و خاک برای گسترش باغات، خصوصا باغ گردو می باشد.

گردو تویسرکان به دلیل دارا بودن کیفیتی بالا، در سطح جهانی مطرح است و به دیگر کشورها صادر می شود.

ویژگی های نهال گردو تویسرکان در یک نگاه

خاستگاه و منشاء رویش شهرستان تویسرکان
موعد گلدهی زود گل
عملکرد محصول بالا بوده و از 5 الی 7 سالگی تولید اقتصادی دارد
باردهی به صورت جانبی و در انتهای شاخه ها
شکل ظاهری میوه بیضی شکل و درشت – رنگ مغز روشن
ارتفاع درخت گاهی به 20 متر نیز می رسد

شرایط محیطی مناسب برای رشد نهال گردو تویسرکان

نهال گردو تویسرکان در آب و هوای معتدل کوهستانی منطقه ی تویسرکان می روید؛ اگرچه درصد مغز در این رقم، بالا بوده و خصوصیتی وابسته به نوع رقم است اما تا حدود زیادی متاثر از میزان بارندگی و شرایط آب و هوایی نیز می باشد.

این گیاه نیازمند گذراندن دوره ی سرمایی در حدود 600 الی 800 دمای 5 – 10 درجه ی سانتی گراد در طول فصل های پاییز و زمستان است، لذا مناطقی با زمستان های سرد بهترین مکان برای کاشت و پرورش نهال گردو می باشند.

فاکتورهای ضروری برای کاشت و پرورش نهال گردو تویسرکان

فاکتورهای ضروری برای کاشت و پرورش نهال گردو تویسرکان

خاک: نهال گردو به علت دارا بودن سیستم ریشه بندی گسترده و عمیق نیازمند زمین های زراعی با عمق مناسب است، بافت خاک به صورت لومی (ترکیب 20% رس – 40% شن – 40% سیلت) برای کاشت نهال گردو بسیار مناسب است (دارا بودن قابلیت زهکشی).

نکته: PH مطلوب برای رشد نهال گردو 5/6 تا 5/7 است.

نیاز آبی: عواملی نظیر سن درخت و همچنین ویژگی های آب و هوایی منطقه ی کاشت نهال، در تعیین نیاز آبیاری اثر گذار است اما به طور میانگین نیاز آبیاری درختان گردو در هکتار، رقمی در حدود 1000 تا 7000 متر مکعب تخمین زده می شود، همچنین آبیاری هفته ای یک مرتبه و یا هر 10 روز یکبار در ناحیه ی سایه انداز درختان انجام می شود.

نکته: آبیاری از اواخر مهر ماه دیگر انجام می شود چرا که در فصول سرد منجر به سرمازدگی درختان گردو می شود.

بهترین زمان برای کاشت نهال گردو تویسرکان و برداشت محصول آن چه زمانی است؟

بهترین زمان برای کاشت نهال گردو اوایل فصل بهار است؛ همچنین برداشت محصول گردو تحت تاثیر شرایط محیطی بوده و غالبا اواخر شهریور و مهر انجام می شود.

نکته: باید به این نکته توجه داشت که پوست گردو در زمان برداشت، باید به رنگ قهوه ای روشن درآمده باشد و همچنین پوست به آسانی از گردو جدا شود.

کوددهی نهال گردو به چه صورت است؟

کود دهی نهال گردو به چه صورت است؟

با توجه به نوع خاک و نیاز آن به عناصری از قبیل: ازت، فسفر، آهن، پتاسیم، کلسیم و دیگر عناصر مهم و ضروری، که توسط کارشناسان بررسی و آزمایش می شود؛ خاک زمین زراعی را پیش از کشت نهال با کود دهی تقویت می کنند.

نکته: نهال گردو در سال های ابتدایی به دلیل رشد و گسترش سیستم ریشه بندی نیازمند کود آلی و شیمیایی است؛ با استفاده از چال کود (حفر گودال در سایه انداز درخت) در فصل زمستان کود های مورد نیاز به گیاه داده می شود.

الگوی کاشت نهال گردو تویسرکان

برای احداث باغات ارقام گردوی ایرانی نظیر: گردو تویسرکان که ارتفاع آن ها زیاد است، فواصل میان درختان 10×10 در نظر گرفته می شود، بنابراین می توان گفت در هر هکتار در حدود 200 اصله نهال گردو کشت می شود؛ پس از علامت گذاری و حفر گودال نهال ها کاشته می شوند.

آفات و بیماری های مهم درختان گردو

بیماری های شایع در میان ارقام مختلف گردو عبارتند از: بلایت گردو، آنتراکنوز گردو، شانکر باکتریایی پوست، گال باکتریایی طوقه و بیماری پوسیدگی ریشه و طوقه

از آفات مهم گردو نیز می توان به: پروانه فری یا کرم خراط، کرم گردو، کرم سیب، مگس پوست گردو و شته ی گردو اشاره کرد.

نکته: مبارزه با این بیماری ها و دفع آفات گردو از طریق شناسایی و تشخیص توسط کارشناسان مربوطه و با استفاده از تجویز سموم شیمیایی امکان پذیر می باشد.

خرید نهال گردو تویسرکان

خرید نهال گردو تویسرکان

نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی واقع در میاندوآب، امکان خرید نهال گردو تویسرکان را در سراسر کشور همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت برای کشاورزان و باغداران عزیز فراهم نموده است.

برای دریافت خدمات مشاوره ی رایگان و همچنین خرید انواع نهال مرغوب و با کیفیت، اطلاع از قیمت ها و شرایط فروش با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس

گردو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *