نهال گردو تویسرکان

نهال گردو تویسرکان

نهال گردو تویسرکان یکی از ارقام گردوی ایرانی است و منشاء رویش آن، شهرستان تویسرکان واقع در استان همدان است. از مشخصات گردوی تویسرکان می‌توان به پوست نازک، طعم مطلوب، رنگ روشن و درصد چربی بالا در سطح جهانی اشاره کرد که به صورت مغز یا همراه با پوست چوبی به کشورهای همجوار صادر می شود.
اگر قصد خرید نهال گردو تویسرکان را دارید و به دنبال مشخصات گردو تویسرکان, قیمت نهال گردو تویسرکان, نحوه کاشت گردو تویسرکان هستید، تا انتها همراه ما باشید. همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید نهال گردو تویسرکان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

خاستگاه و منشاء رویششهرستان تویسرکان
موعد گلدهیزود گل
عملکرد محصولبالا بوده و از 5 الی 7 سالگی تولید اقتصادی دارد
شکل ظاهری میوهبیضی شکل و درشت – رنگ مغز روشن
باردهیبه صورت جانبی و در انتهای شاخه ها
ارتفاع درخت گردو تویسرکانگاهی به 20 متر نیز می رسد

قیمت نهال گردو تویسرکان

قیمت نهال گردو تویسرکان در حدود 50.000 تومان است. در مقاله لیست قیمت انواع نهال گردو می توانید قیمت سایر ارقام نهال گردو را بررسی کنید.

مشخصات گردوی تویسرکان

نهال گردو تویسرکان از بهترین ارقام گردوی ایرانی بوده که در منطقه ی تویسرکان می روید، این منطقه شرایط آب و هوایی مناسبی برای کشت و پرورش گردو دارد (آب و هوای معتدل کوهستانی).

مشخصات نهال گردو تویسرکان

نکته: عملکرد محصول این رقم بالاست و تولید اقتصادی آن از 5 – 7 سالگی آغاز می شود؛ از خصوصیات بارز نهال گردوی کاغذی تویسرکان زود گل بودن این رقم است، لذا برای کشت در باغات تجاری مناسب نبوده و توصیه نمی شود.

گردو تویسرکان از کیفیت بالایی برخوردار بوده و درصد مغز بالایی دارد، میوه های آن به صورت جانبی و در انتهای شاخه ها ظاهر می شوند، شکل ظاهری میوه به صورت بیضی و اندازه ی آن درشت می باشد.
پوسته ی چوبی این رقم نسبتا نازک بوده و رنگ مغز گردو روشن است؛ نهال گردوی اصلاح شده تویسرکان گاهی تا ارتفاع 20 متر نیز رشد می کند.

نحوه کاشت نهال گردو تویسرکان

نهال گردوی کاغذی تویسرکان در آب و هوای معتدل کوهستانی منطقه ی تویسرکان می روید؛ اگرچه درصد مغز در این رقم، بالا بوده و خصوصیتی وابسته به نوع رقم است اما تا حدود زیادی متاثر از میزان بارندگی و شرایط آب و هوایی نیز می باشد.

این گیاه نیازمند گذراندن دوره ی سرمایی در حدود 600 الی 800 دمای 5 – 10 درجه ی سانتی گراد در طول فصل های پاییز و زمستان است، لذا مناطقی با زمستان های سرد بهترین مکان برای کاشت و پرورش نهال گردو می باشند.

زمان کاشت نهال گردو تویسرکان

بهترین زمان برای کاشت نهال گردو اوایل فصل بهار است.

زمان برداشت گردو تویسرکان

زمان برداشت گردو تویسرکان تحت تاثیر شرایط محیطی بوده و غالبا اواخر شهریور و مهر انجام می شود.
نکته: باید به این نکته توجه داشت که پوست گردو در زمان برداشت، باید به رنگ قهوه ای روشن درآمده باشد و همچنین پوست به آسانی از گردو جدا شود.

فاصله کاشت درخت گردو تویسرکان

برای احداث باغات ارقام گردوی ایرانی نظیر گردوی تویسرکان که ارتفاع آن ها زیاد است، فواصل میان درختان 10×10 در نظر گرفته می شود، بنابراین می توان گفت در هر هکتار در حدود 200 اصله نهال گردو کشت می شود؛ پس از علامت گذاری و حفر گودال نهال ها کاشته می شوند.

میزان باردهی گردو تویسرکان

درخت گردو تویسرکان زود بارده است و از همان سال اول، می توان محصول آن را برداشت نمود. بیشترین میزان محصول را بعد از 6 سال می توان برداشت کرد.از هر درخت تا 40 کیلو می توان برداشت کرد که در هر هکتار به 4 تن می رسد.

نهال گردو اصلاح شده تویسرکان | نکات مهم

خاک: نهال گردو به علت دارا بودن سیستم ریشه بندی گسترده و عمیق، نیازمند زمین های زراعی با عمق مناسب است. بافت خاک به صورت لومی (ترکیب 20% رس – 40% شن – 40% سیلت) برای کاشت نهال گردو بسیار مناسب است (دارا بودن قابلیت زهکشی).
نکته: PH مطلوب برای رشد نهال گردو 5/6 تا 5/7 است.

نیاز آبی: عواملی نظیر سن درخت و همچنین ویژگی های آب و هوایی منطقه ی کاشت نهال، در تعیین نیاز آبیاری اثر گذار است اما به طور میانگین نیاز آبیاری درختان گردو در هکتار، رقمی در حدود 1000 تا 7000 متر مکعب تخمین زده می شود. همچنین آبیاری هفته ای یک مرتبه و یا هر 10 روز یکبار در ناحیه ی سایه انداز درختان انجام می شود.
نکته: آبیاری از اواخر مهر ماه انجام می شود چرا که در فصول سرد منجر به سرمازدگی درختان گردو می شود.

خرید نهال گردو تویسرکان

نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی واقع در میاندوآب، امکان خرید نهال گردو تویسرکان را در سراسر کشور همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت برای کشاورزان و باغداران عزیز فراهم نموده است.
برای دریافت خدمات مشاوره ی رایگان و همچنین خرید انواع نهال مرغوب و با کیفیت، اطلاع از قیمت ها و شرایط ویژه فروش، با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت اطلاع از قیمت کلیک کنید