نهال انگور ارغوان

نهال انگور یا نهال مُو، جزو محصولاتی است که در کشور ما طرفداران بسیار زیادی دارد و همه ما کم و بیش در باغ و حیاط آشنایانمان درخت انگور را دیده و شکل آنرا به خاطر داریم، از این رو ما در نهالستان ارغوان مهندس رسول بابایی تصمیم گرفتیم شما را با شرایط کاشت و خرید نهال انگور که یکی از محصولات نهالستان ارغوان نیز میباشد، آشنا کنیم.

همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد پرفروش ترین نهال ها برروی عبارات نهال گردو و نهال بادام کلیک کنید.

همه چیز درباره نهال انگور

عمر درخت انگور به طور متوسط بین ۷۵ تا ۸۰ سال بوده و نهال انگور برای رشد به دمای نسبتا سرد و حدود  ۷ تا ۱۰ درجه سانتیگراد در ماه های اول رشد خود نیاز دارد، خوب است بدانید نهال انگور به صورت بوته ای و رونده میباشد که به مرور و رشد بیشتر همچون پیچک شاخ و برگ آن زیاد میشود، انگور های مختلفی درسطح دنیا وجود دارند که برخی بی دانه و برخی دانه دار هستند، از این رو دسته بندی نهال انگور نیز براساس محصولی که ارائه میکند، متفاوت در نظر گرفته میشود.

همه چیز درباره نهال انگور

انگور درختی با طول عمر زیاد و نام علمی Vitis vinifera است که کشت آن تنها در برخی از کشورهای جهان صورت می گیرد، خوشبختانه در کشور ما ایران نیز درخت انگور به صورت وسیع کشت می شود و همچنین ایران از نظر میزان تولید انگور در جهان در رده هفتم قرار دارد و در این بین ایتالیا، چین و آمریکا بیشترین میزان تولید انگور را به خود اختصاص داده اند.

خواص بی شمار انگور و مزیت های کاشت نهال انگور

به جرئت میتوان گفت که انگور یک میوه بهشتی است، وقتی با خواص بی نظیر انگور که در ادامه به شما خواهیم گفت، آشنا شوید. بدون شک شما نیز طرفدار این میوه خواهید شد و علاوه بر مصرف خوراکی در رژیم غذایی خود، به فکر کاشت و پرورش نهال انگور نیز خواهید بود، طب سنتی توصیه میکند هر شخص در روز حداقل یک انگور میل کند، زیرا انگور خاصیت ضدعفونی کننده داشته و در درمان بیماری های یبوست، عوارض رماتیسم، کم خونی و حتی پیش گیری از سرطان مفید است.

خواص موجود در حبه انگور 🍇:

 • آب
 • پروتئین
 • مواد قندی
 • کلسیم
 • فسفرآهن
 • سدیم
 • پتاسیم
 • ویتامین آ
 • ویتامین ب ۱
 • ویتامین ب ۲
 • ویتامین ب ۳
 • ویتامین ث

مهم ترین انواع ارقام نهال انگور

ارقام نهال انگور بسیار متنوع هستند، تعدادی از انواع مختلف این گونه ی گیاهی که در ایران کشت می شوند، عبارتند از: شاهانی، عسکری، فخری، شاهرودی، سلطانی، انگور کشمشی، کندری و انگور یاقوتی که رقمی منحصر به فرد بوده و پیش از سایر انواع انگور در بازار به فروش می رسد.

نهالستان ارغوان نهال، در این مجموعه اقدام به پرورش ارقام مختلف انگور (از جمله رقم های وارداتی فرانسوی) نموده است که در اینجا به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

انگور موندراپ

نهال انگور موندراپ (سوییت شاپر): ویژگی بارز این رقم، شکل خاص، رنگ آبی متمایل به کبود و حبه های بزرگ و بی دانه است.

انگور شامپاین

نهال انگور شامپاین: بر خلاف نامگذاری این رقم، به ندرت برای تهیه و آماده سازی شراب به کار می رود؛ حبه های این انگور، کوچک و هم شکل هستند؛ ارزش غذایی انگور شامپاین بالا بوده و دارای مقادیر زیادی آهن، کلسیم، پتاسیم و فیبر است.

انگور کریمسون

نهال انگور کریمسون: رقمی میان رس تا دیررس بوده و حبه های آن بی دانه، به فرم کشیده و با رنگ صورتی تا قرمز است؛ انگور کریمسون به دلیل دیررس بودن از قابلیت نگهداری و ماندگاری بالایی برخوردار است.

انگور رد گلوب

نهال انگور رد گلوب: این رقم یکی از محبوب ترین انواع انگور در جهان است و مهم ترین و یژگی آن عملکرد بالایی است که دارد؛ حبه های این انگور، درشت و دانه دار هستند.

انگور شمشیری

نهال انگور شمشیری: همانطور که از نام این رقم پیداست، ظاهر آن به صورت باریک و نوک تیز است و رنگ حبه ها سیاه مایل به قرمز است که طعم شیرینی نیز دارد.

انگور آنتپ سیاه

نهال انگور آنتپ سیاه: این رقم از ارقام ترکیه به شمار می رود که حبه های آن دانه دار، گوشتی و بزرگ است، طعم و رنگی عالی داشته و بسیار بازار می باشد.

انگور موسکات

نهال انگور موسکات: محصول نهال انگور موسکات دیررس بوده و اواسط مرداد ماه می رسد، حبه های آن دانه دار، به رنگ سبز، گرد و گوشتی است.

انگور شاهرودی

نهال انگور شاهرودی: ویژگی این رقم دیررس بودن آن می باشد، برداشت محصول انگور شاهرودی در مهر ماه انجام شده و قابلیت نگهداری در سردخانه را به مدت 6 ماه داراست؛ رنگ حبه ها نیز قرمز، صورتی و زرد است.

انگور عسکری

نهال انگور عسکری: این رقم یکی از شناخته شده ترین ارقام انگور است که منشاء آن ایران است و عمر اقتصادی این رقم بیشتر از 100 سال می باشد.

انگور ریش بابا

نهال انگور ریش بابا: پوست این انگور ضخیم تر از سایر انگورها بوده،خوشه متراکم و حبه ها به رنگ کرم مایل به سبز و زرد می باشند، فرم آن ها مخروطی شکل بوده و لکه قهوه ای بر روی پوست مشاهده می شود.

انگور یاقوتی

نهال انگور یاقوتی: ویژگی و مشخصه ی این رقم زمان باردهی آن می باشد که زودرس بوده و در هفته ی اول خرداد است؛ رنگ انگور یاقوتی، قرمز و بنفش است.

انگور خلیلی

نهال انگور خلیلی: این رقم به عنوان زودرس ترین انگور در منطقه ی آذربایجان غربی شناخته می شود، زمان برداشت محصول آن اواسط تیرماه بوده و حبه هاس انگور به رنگ سبز و به فرم بیضی شکل می باشند.

انگور لعل بی دانه

نهال انگور لعل بی دانه: این رقم برای مصرف زمستانه نگه داری می شود و حبه های آن به رنگ قرمز و به شکل کروی، بسیار درشت، آبدار و دارای پوستی نازک است.

انگور رد کارنت

نهال انگور رد کارنت: این رقم از میوه های کم یاب مناطق سرد و معتدل به شمار می رود و قادر است سرمای زمستان را تحمل کند؛ طعم این انگور ترش بوده و در اروپا برای تهیه مرباهای گران قیمت مورد مصرف واقع می شود.

کاشت نهال انگور 

کاشت نهال انگور در هر شرایط آب و هوایی متفاوت است، برای مثال اگر شما در مناطق سردسیر قصد احداث باغ و کاشت نهال انگور را دارید، باید بدانید که بهترین زمان برای کاشت نهال انگور اواخر زمستان است و اگر زمستان محل سکونت شما سرمایی معمولی دارد، کاشت نهال انگور را میتوانید از اواسط پاییز انجام دهید، در این حالت، آب حاصل از بارش باران و برف، باعث استقرار اولیه نهال انگور می شود.

کاشت نهال انگور به چه شرایطی وابسته است؟

فواصل کاشت نهال انگور دیم به میزان بارندگی محصل سکونت و یا احداث باغِ شما بستگی دارد و جالب است بدانید که این میزان از حدود ۴*۵ متر در منطقه با بارندگی بیش از ۵۰۰ میلیمتر تا ۷*۷ متر در مناطق با بارندگی ۲۰۰ میلیمتر متغیر است. خیلی از افراد به جای خرید نهال انگور، ترجیج میدهند از کاشت قلمه برای کار خود استفاده کنند، اما آمار ها نشان میدهد کاشت نهال انگور به طور کلی نتیجه بهتری نسبت به قلمه زدن دارد و میزان انرژی تلف شده و هدررفت محصول نیز بسیار کمتر خواهد بود.

هرس کردن جهت رشد بهتر نهال انگور

پس از خریداری نهال انگور و کاشت آن، معمولا باغبان ها سرنهال رو حدود 50 سانتی متر هرس میکنند، در طول اولین فصل رشد، جوانه برداری بهاره یا تابستانه که رشد درخت در فصل اول را هدایت می کند می تواند نخستین هرس دوره خواب را تسهیل نماید، اما به طور کلی انجام این کار ضرورتی ندارد؛ در پرورش نهال انگور همواره این نکته را به خاطر داشته باشید که باید سطح برگ را بیشتر کرد تا رشد درخت به حداکثر برسد.
هرس کردن جهت رشد بهتر نهال انگور
حذف شاخه های غیراصلی نهال و درخت انگور در اولین دوره رشد را معمولا هرس دوره خواب مینامند، در هرس کردن انگورهای خود حتما دقت کنید که هرس کردن شما طوری نباشد که رشد رویشی بیش از حد شود و نور زیاد به درون تاج نرسد، زیرا هرس شدید زمستانه منجر به رشد رویشی زیاد از حد در تابستان خواهد شد که چندان مطلوب نیست.

قیم گذاری نهال انگور

برای نهال هایی که واکاری می شوند باید از قیم برای هدایت رشد و حفاظت نهال در برابر باد استفاده شود، پوشانیدن نهال انگور با شاخ و برگ درختان برای حفاظت آنها در برابر سرمازدگی زمستانه امری بسیار مهم بوده و حتی میتوان گفت ضروری است.

مقدار آب مورد نیاز برای رشد نهال انگور 

آب مورد نیاز در کشت دیم نهال انگور به این صورت است که در سال اول ۲ الی ۳ نوبت آبیاری در تابستان برای استقرار بوته های انگور لازم است و نکته قابل توجه دیگر نیز این میباشد که در کشت دیم نیاز آبی نهال انگور بر حسب منطقه و رقم ۷-۵ هزار متر مکعب برای هر هکتار در سال بوده و در آبیاری قطره ای نیاز آبی حدود ۵-۴ هزار متر مکعب برای هر هکتار در سال میباشد.

مقدار آب مورد نیاز برای رشد نهال انگور

آفات درخت انگور

از آفات مهمی که معمولا درخت های انگور دچارش میشوند، کرم خوشه‌خوار انگور است که در بهار لاروهای جوان و نسل اول این کرم معمولا از جوانه‌های گل دهنده و غنچه تغذیه کرده و روی آنها را با تارهایی می‌پوشانند و لاروهای نسل دوم  کرم خوشه خوار انگور از گوشت غوره تغذیه می‌نمایند و اثر تغذیه پوست غوره خاکی رنگی و چروکیده میشود و حبه‌ها می‌ریزند، لاروهای نسل سوم هم از انگورهای رسیده تغذیه می‌کنند، پس برای جلوگیری از بوجود آمدن همچین شرایطی حتما از سمپاشی استفاده کنید.

خرید نهال انگور از نهالستان ارغوان نهال (میاندوآب)

نهاستان ارغوان مهندس رسول بابایی یکی از بزرگترین و بهترین نهالستان های موجود در کشور ما میباشد که در غرب کشور قرار گرفته و محصولات و نهال های خود را به سراسر ایران در ایمنی و کیفیت کامل ارسال میکند، چنانچه برای احداث باغ انگور خود نیاز به مشاوره داشته و یا قصد خرید نهال انگور با کیفیت دارید، میتوانید همین حالا از طریق شماره های درج شده در سایت با ما تماس گرفته و سفارش خرید نهال انگور خود را ثبت کنید.

شماره تماس

انگور

5 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت اطلاع از قیمت کلیک کنید