باردهی درخت گردو

باردهی درخت گردو

باردهی درخت گردو


افرادی که قصد احداث باغ گردو دارند، اولین سؤالی که برایشان پیش می‌آید این است که نهال گردو بعد از چند سال بار می‌دهد؟ و به دنبال ارقامی هستند که بیشترین باردهی را دارند. باردهی درخت گردو ، تاثیر مستقیمی در میزان سود شما از باغ گردو دارد.
در این مقاله قصد داریم تا درباره میزان باردهی نهال گردو، عواملی که بر آن اثرگذار است صحبت کنیم و در انتها به بررسی پربارترین انواع ارقام درخت گردو می‌پردازیم.

برای مشاهده راههای افزایش محصول درخت گردو، مقاله چکار کنیم درخت گردو پربار شود را مطالعه کنید.

هر درخت گردو چند کیلو گردو می دهد

درخت گردو یکی از درختان سایه‌دار بزرگ است که می‌تواند باردهی زیاد و سود خوبی را داشته باشد. اما نکته حائز اهمیت این است که باردهی درختان گردو به زمان نیاز دارد و برای هر درخت گردو متفاوت است.
پاسخ به این سؤال که هر درخت گردو چند کیلو گردو می دهد را نمی‌توان به‌طورقطع مشخص کرد زیرا باردهی درخت گردو به عوامل مختلفی از جمله نوع نهالی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد. نهال‌های گردو با یکدیگر تفاوت دارند و نمی‌توانیم همه آن‌ها را به یک‌چشم نگاه کنیم.
در ادامه با توجه به نوع نهال گردو، میزان باردهی هر درخت گردو را بررسی می‌کنیم.

نهال گردو بعد از چند سال بار میدهدچه عواملی در باردهی درخت گردو مؤثر است؟

باردهی درخت گردو به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها، نوع نهال گردو است و سپس باید مراقبت های لازم را برای کاشت و پرورش نهال گردو انجام داد.
در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین عوامل پرداخته‌ایم که برای مشاهده اطلاعات بیشتر می توانید مقاله نحوه کاشت نهال گردو را مطالعه کنید.

  • میزان کود دریافتی: درختان جوان نسبت به درختان بالغ کود بیشتری نیاز دارند.
  • شرایط اقلیمی و آب‌وهوایی: باردهی گردو در نیمه اول سال نسبت به نیمه دوم سال بیشتر است.
  • میزان آبیاری درختان: آبیاری درختان روش‌های مختلفی از جمله: نواری، قطره‌ای و غرقابی، بارانی و … دارد. استفاده از روش مناسب، باعث رشد و افزایش باردهی درخت گردو خواهد شد.
  • نوع نهال استفاده شده: باید مطابق با شرایط اقلیمی و آب‌وهوایی باشد.
  • نوع خاک: بر رشد درخت و میزان باردهی اثرگذار است در نتیجه باید به نوع خاک، عمق خاک و همچنین وضعیت خاک توجه شود.
  • زمان هرس درختان: به نور رسانی و رشد درخت کمک می‌کند.

همچنین عوامل دیگری مثل سن درخت، نوع پیوند و… نیز در میزان باردهی درخت گردو مؤثر است.

نهال گردو بعد از چند سال بار می دهد؟

میزان باردهی گردو کاملاً بستگی به نوع نهال آن دارد. مثلاً باردهی درخت گردو کانادایی و ژنوتیپ از همان سال اول شروع می‌شود. درخت فرنور و چندلر سال اول به‌صورت نوبرانه باردهی دارند و برای باردهی درخت تویسرکان باید پنج تا شش سال صبر کنید.
علاوه‌برآن همان‌طور که اشاره شد عوامل دیگری از جمله شرایط اقلیمی، نوع خاک، نوع کود و… در باردهی درختان گردو اثرگذار است.

میزان باردهی بهترین نهال ارقام گردو

درخت گردو نهال‌های مختلفی دارد و تعداد آن‌ها بسیار زیاد است. اما از بهترین این نهال‌ها می‌توان به درخت گردو کانادایی ارغوان، ژنوتیپ ارغوان، فرنور، چندلر، تویسرکان، خوشه‌ای و اسرائیلی اشاره کرد.

هرکدام از این درخت‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

باردهی درخت گردومیزان باردهی درخت گردو کانادایی ارغوان

باردهی نهال گردو کانادایی از همان سال اول شروع می‌شود و به‌مرورزمان پربارتر می‌شود. تولید این نهال از نظر اقتصادی از سال سوم اتفاق می‌افتد و حداکثر در هر هکتار به‌صورت سالیانه بیش از 10 تن باردهی دارد.

از ویژگی‌های مهم این نهال می‌توان به مقاومت و سازگاری تا ارتفاع 3000 متر از سطح دریا، پربار و بدون ریزش میوه، زود خزان و پر برگده، مقاوم به خشکی و کم‌آبی اشاره کرد. گردو کانادایی از درختان پربار و بدون ریزش میوه محسوب می‌شود و خاصیت آپومیکسی و باردهی جانبی دارد.

میزان باردهی درخت گردو ژنوتیپ ارغوان

درخت گردو ژنوتیپ ارغوان نیز از همان سال اول شروع به باردهی می‌کند و جزو درختان زودبازده محسوب می‌شود. مغز گردوی این درخت درشت و سفیدرنگ است و از محبوبیت بالایی برخوردار است.

عمر درخت ژنوتیپ حداقل 100 سال است و در باغات 10 ساله به‌ازای هر درخت حدود 70 کیلوگرم گردو می‌دهد. ژنوتیپ بسیار پربار و دیر برگده بوده و حداکثر 10 تن در هکتار باردهی دارد.

ارتفاع ژنوتیپ حداکثر 6 متر است که برداشت گردو را برای شما آسان‌تر می‌کند.

میزان باردهی نهال گردو فرنور

درخت گردو فرنور از همان سال اول شروع به باردهی می‌کند اما به‌صورت خیلی کم و نوبرانه. میزان باردهی این درخت در سال اول بین 3 الی 30 عدد می‌باشد و پس از گذشت یک سال باردهی آن شروع می‌شود.
این گردو در اصل متعلق به کشور فرانسه بوده و به‌صورت پیوندی در کشور ایران یافت می‌شود. عمر اقتصادی فرنور حداقل 150 سال و تا 6تن باردهی در یک زمین یک هکتاری دارد.
درخت فرنور پوست کاغذی مقاوم به سرما دارد و از درختان دیر گل به شمار می‌آید.

میزان باردهی درخت گردو چندلر

باردهی چندلر از همان سال اول اتفاق می‌افتد که به‌صورت بسیار محدود و نوبرانه می‌باشد. میزان باردهی اصلی این درخت بعد از پنج سال اتفاق می‌افتد. عمر این درخت‌بین 100 الی 200 سال است و در هر هکتار 6 تن باردهی گردو دارد.
چندلر پوسته نازک و بیضی‌شکل دارد و از درختان دیر گل به شما می‌آید.

میزان باردهی نهال گردو تویسرکان

گردو تویسرکان بر خلاف سایر درخت‌ها از سه‌سالگی شروع به باردهی می‌کند و بیشترین میزان باردهی گردو در این درخت بعد از گذشت 5 الی 6 سال است.
عمر این درخت‌ بین 80 تا 100 سال است اما با همین عمر کم سوددهی بسیار بالایی دارد. در هر هکتار از زمین، تویسرکان 6 تن باردهی دارد و جزو درختان دیر گل به‌حساب می‌آید.

میزان باردهی درخت گردو خوشه ای

نهال گردو خوشه‌ای انواع مختلفی دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به خوشه‌ای پاکوتاه، اسرائیلی، چندلر، پاکوتاه ترکیه، کانادایی و زودبازده آمریکایی اشاره کرد.
نهال گردو خوشه‌ای در مناطق سردسیر بیشترین باردهی را دارد. این درخت در هر هکتار بین 5 الی 6 تن باردهی دارد. آغاز باردهی این درخت بعد از 3 الی 4 سال اتفاق می‌افتد.

میزان باردهی درخت گردو اسرائیلی

باردهی این درخت بعد از سال دوم شروع می‌شود. نکته جالب درباره درخت گردو اسرائیلی این است که هرسال نسبت به سال قبل خود باردهی بیشتری دارد.
هر درخت اسرائیلی  30 کیلو و در هر هکتار تا 4 تن باردهی گردو دارد. عمر این درخت بالای 70 سال است و از لحاظ میزان باردهی، صرفه اقتصادی بالایی دارد.

خرید بهترین ارقام نهال گردو

نهالستان ارغوان نهال یکی از نهالستان‌های معتبر با بیش از سه دهه سابقه است که آماده خدمت‌رسانی و ارسال نهال به تمام هموطنان در سراسر کشور است.

شما عزیزان می‌توانید بهترین و مرغوب‌ترین نهال‌های گردو را همراه با ضمانت بازگشت و بهترین قیمت و کیفیت از نهالستان ارغوان نهال خریداری کنید. قیمت نهال‌های موجود از 70 تا 300 هزار تومان متغیر است. در صورت خرید عمده می‌توانید تمامی محصولات خود را با 10 درصد تخفیف از ما خریداری کنید.

به‌منظور جلب اعتماد و انجام خرید مطمئن، تمامی نهال‌های موجود در این مرکز همراه با گواهی بهداشت، تأییدیه جهاد کشاورزی و شناسنامه به شما عزیزان ارائه می‌گردد. برای مشاوره رایگان و اطلاعات دقیق‌تر می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 09141836535

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *