نهال بادام مامایی

در این مقاله از نهالستان ارغوان نهال به بررسی و شناخت ویژگی های نهال بادام مامایی می پردازیم اما پیش از آن لازم است توصیف اجمالی و مختصری از گیاه بادام ارائه شود، بادام با نام علمی prunus amygdalus دانه ای روغنی است که در مناطقی با آب وهوای نسبتا خشک و همچنین کوهستانی رشد میکند. ارتفاع درخت بادام حداکثر به 10 متر می رسد، درختی به رنگ سبز که با گذشت زمان رنگ آن به قهوه ای تیره تغییر میابد.

بادام دارای ارقام گوناگونی است که خاستگاه و منطقه ی رویش برخی از این ارقام در ایران، از جمله نهال بادام آذر، بادام سهند، بادام شکوفه، بادام شاهرود12 و نهال بادام مامایی میباشد، جهت آشنایی بیشتر با بادام مامایی و چگونگی خرید نهال بادام تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

بادام مامایی چیست؟

همانطور که گفته شد بادام مامایی یکی از ارقام مختلف نهال بادام است که زمان گلدهی آن متوسط تا دیر برآورد می شود (زمان گلدهی آن میان گل نیز گفته می شود) و مقاومت آن نسبت به سرمای بهاره نسبی می باشد، زمان رسیدن محصول، میانه و متوسط، پوست میوه نسبتا چوبی و سخت و کیفیت میوه این رقم با توجه به تیپ های گوناگون آن متفاوت بوده و بهترین نوع آن به خارج از کشور، خصوصا کشور هندوستان صادر می شود.

بادام مامایی چیست؟

میزان مغز حدودا 36 درصد برآورد شده و طعم آن شیرین است، درصد دوقلو بودن نیز حدود 48درصد تخمین زده می شود و می توان گفت مغز این بادام غالبا جفت و دوقلو است، در میان سایر ارقام، مغز بادام مامایی بهترین رنگ را داشته و تقریبا طلایی رنگ است، همچنین انبارداری ونگهداری آن با پوسته چوبی در حدود 8 سال و بدون پوسته در حدود 1 سال است (مغز در حالت نگهداری بدون پوسته کم ترین تغییر رنگ را دارد)

بادام مامایی به دلیل میزان چربی مناسبی که دارد در تولید محصولات آرایشی وبهداشتی مورد مصرف واقع می شود، همچنین در صنایع آجیل و خشکبار نیز استفاده می گردد.

ویژگی های نهال بادام مامایی

باروری نهال و درخت بادام مامایی همانند رقم آذر و سایر ارقام مشابه از نوع خود ناسازگار بوده و همچنین جوانه زنی و باردهی آن به صورت اسپور می باشد (ارقامی که برای تلقیح و گرده افشانی رقم مامایی مناسب هستند، ارقام ربیع وسفید ذکر شده اند)، این نهالدارای رشد قوی بوده وسن باردهی آن از سال اول است.

یکی دیگر از مشخصات این رقم، سطح عملکرد و برداشت بالای آن در هر هکتار است، با توجه به مناسب بودن شرایط میزان برداشت محصول بادام همراه با پوسته چوبی در یک هکتار حدود 4 تن برآورد که مغز به دست آمده از این میزان در حدود 1400 کیلوگرم است.

ویژگی های ظاهری نهال بادام مامایی

درخت بادام با ارتفاعی در حدود 8 متر (این ارتفاع با توجه به شرایطی که در آن رشد می کند متغییر است) در مناطق کوهستانی با آب و هوای نیمه خشک می روید. برگ های آن به شکل بیضی و یا نیزه ای دارای حالتی چرم مانند بوده و حاشیه برگ ها به شکل اره ای و دندانه دار است، شکوفه های نهال بادام همانند شکوفه های گیلاس به رنگ سفید و یا صورتی دیده می شود، میوه ها نیز سبز و کرکی هستند.

خاستگاه و منطقه ی رویش بادام مامایی

بادام مامایی حدود 57 درصد از زمین های زیر کشت بادام را در بر می گیرد و عملکرد مطلوبی نیز دارد، استان چهار محال و بختیاری و آذربایجان غربی تولید کننده و مرجع صادرات بادام مامایی در ایران میباشند، حدود 65 درصد از باغ های زیر کشت بادام در این استانها به بادام مامایی اختصاص دارد.

شرایط محیطی مطلوب برای رشد نهال بادام مامایی

  1. یکی از مهم ترین عوامل برای رشد نهال بادام دماست، درخت بادام برای جوانه زنی در فصل بهار نیازمند گذراندن سطح متوسطی از سرما و کاهش دمایی در زمستان است (چیزی در حدود 100 الی 700 ساعت). حتما باید به این نکته توجه داشت که در مناطقی با سرمای دیررس بهاره از ارقام مقاوم به سرما و دیرگل استفاده کرد تا سرما با زمان گلدهی و یا تشکیل میوه همزمان و مقارن نباشد.
  2. عامل تاثیرگذار بعدی به کارگیری زمین هایی است که زهکشی مناسبی دارند و با کودهای آلی از جمله ازت و فسفات غنی شده اند.
  3. مورد سوم، کاشت بادام در زمین های شیب دار که شیب آن رو به سمت جنوب است، همچنین زمین های مسطح و هموار با هوایی مطلوب و ملایم می توانند برای کاشت به کار گرفته شوند. شدت نور نیز بایستی کافی و مناسب درخت بادام باشد چرا که در میزان رشد و چوبی شدن میوه اثرگذار است.
  4. چهارمین مورد که از اهمیت بالایی برخوردار است آبیاری با کیفیت و مطلوب می باشد، زیرا رشد کافی و بهبود عملکرد در گرو آبیاری مناسب است، بهترین نوع آبیاری برای درختان بادام مامایی، آبیاری سطحی و آبیاری قطره ای در زمین های ناهموار است.

زمان مناسب برای عملیات کاشت نهال بادام مامایی چه زمانی است؟

نهال هایی با ریشه ی سالم در اواخر پاییز و اوایل زمستان در خاک هایی که با کود آلی غنی شده اند، کاشته می شوند. از اوایل آبان ماه تا اوایل ماه دی بهترین و مناسب ترین زمان کاشت نهال است.

قبل از کاشت نهال بادام چه مقدماتی را باید فراهم آورد؟

یکی از اقدامات قبل از عملیات کاشت ایجاد بادشکن است، که به دو صورت انجام می شود:

  1. راه اندازی بادشکن مصنوعی
  2. کاشتن درخت

در روش اول، آماده سازی بادشکن مصنوعی برای باغداران هزینه بالایی ایجاد می کند اما بلافاصله پس از راه اندازی می توان از آن استفاده کرد، روش دوم کاشتن درخت است که از سال سوم پس از بزرگ شدن و رشد به جای بادشکن مورد استفاده قرار می گیرد. درخت سرو برای انجام این کار بهتر از سایر درختان می باشد.

الگوی کاشت نهال بادام مامایی در باغات

نهال های بادام با الگوی مربع شکل، در فواصل استاندارد 6 متر در 6 متر کاشته می شوند. در هنگام کاشت توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که محل پیوند نهال خارج از خاک و در قسمت جنوب غربی آن قرار گیرد تا از آفتاب سوختگی پیوند جلوگیری شود.

الگوی کاشت نهال بادام مامایی در باغات

هرس درختان بادام مامایی به چه صورت انجام می شود؟

تقریبا هر 2 الی 3 سال یک مرتبه شاخه های آفت زده و خشک شده را هرس می کنند تا شاخه های تازه و نو ایجاد شود، همچنین انجام هرس در تنظیم مقدار باردهی موثر است. حذف پاجوش ها نیز هر سال انجام می شود.

هرس نهال بادام برای تنظیم باردهی چگونه انجام می شود؟

اجرای این نوع هرس به منظور احیای شاخه های زایشی نهال بادام  مامایی صورت می گیرد، همچنین این اقدام باعث می شود تا باردهی محصول در سراسر درخت به صورت منظم و یکسان باشد؛ هرس درختان بارده با حذف شاخه های نرک (شاخه های غیر مثمر) جهت تبدیل برخی از آن ها به شاخه های جوان و باردهنده انجام می شود.

مقاومت درخت بادام مامایی نسبت به بیماری ها و آفات

بادام مامایی رقمی حساس نسبت به نوعی عفونت قارچی است، در هنگام بروز این عفونت برگ های درخت قهوه ای می شوند. برای مقابله با این بیماری قارچی بلافاصله برگ های آلوده را جدا کرده و می سوزانند که این کار از رشد قارچ ممانعت به عمل می آورد. همچنین به کار بردن اسپری بوراکس در کنترل و درمان این قارچ موثر و مناسب است.

خواص و فواید بی نظیر بادام مامایی

بادام مامایی تاثیر فوق العاده ای بر روی تقویت هورمون مردانه و همچنین افزایش قدرت حافظه دارد، مصرف آن برای زنان بارداری توصیه می شود که جنسیت فرزند آنها مذکر است(جهت تقویت استخوان بندی جنین). همچنین مصرف پودر آن همراه با عسل(به صورت شیر بادام) در بهبود مشکلات عصبی و بی خوابی موثر می باشد این بادام در درمان دردهای مفصلی و دیسک کمر نیز بسیار موثر است.

خواص و فواید بی نظیر بادام مامایی

برای خریداری نهال بادام مامایی چه باید کرد؟

همان طور که در مطالب پیشین ذکر شد، این بادام یکی از ارقام دیرگل است که از مقاومت خوبی در برابر بیماری ها و آفت ها برخوردار می باشد و محصول آن به دلیل بالا بودن کیفیت در سطح وسیعی صادر می شود (رقمی در حدود 4000 تن).

باغداران عزیز با در نظر گرفتن تمامی ویژگی های مطلوب این رقم، جهت حصول عملکرد و برداشتی با کیفیت بالا می بایست اقدام به تهیه و خرید نهال بادام مامایی از مراکز مجاز و نهالستان های معتبر نمایند، باید دقت و توجه داشت که برای صادرات محصول، تهیه ی نهال های شناسنامه دار و همچنین دارای تائیدیه ی بهداشت ضروری است. یکی از مراکز معتبر در زمینه ی فروش نهال، جهت خرید نهال بادام مامایی نهالستان ارغوان نهال می باشد.

خرید نهال بادام مامایی از نهالستان ارغوان نهال

جهت اطلاع از شرایط فروش، دریافت لیست قیمت و همچنین آگاهی از تسهیلات مربوطه با واحد فروش نهالستان ارغوان نهال تماس حاصل نمائید، نهالستان مهندس رسول بابایی در زمینه تولید و فروش نهال بادام مامایی سالهاست مشغول به کار می باشد. ارسال سفارشات برای کلیه مناطق ایران در این مجموعه در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می پذیرد، جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید ارقام نهال بادام مورد نظر خود با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس

در پایان پیشنهاد می‌شود اگر علاقه‌مند به آشنایی با انواع نهال گردو هستید، مقاله جامع رازهای خرید نهال گردو را مطالعه کنید.

بادام

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *