بادام تونو پایه رویشی (پایه GN و GF)

بادام تونو پایه رویشی با پایه GN یکی از محصولات نهالستان ارغوان نهال میاندوآب میباشد، ارقام نهال های بادام مختلفی وجود دارد که هر کدام از آنها خواص خاص خود و شرایط منحصر به فردی برای پرورش دارند، یکی از انواع ارقام نهال بادام که جزو پراستفاده ترین مدل های بادام نیز میباشد، نهال بادام تونو رویشی با پایه GN است که در ادامه به طور کامل شما را با این محصول آشنا میکنیم.

نهال بادام تونو رویشی

نهال بادام تونو (Tuono) در اصل محصول کشور ایتالیا میباشد که شرایط کاشت آن چند سالی است در کشور ما نیز فراهم شده و برخی از از نهالستان های برتر کشور  مثل نهالستان ارغوان نهال این بادام را کاشته و در اختیار صاحبین باغ ها برای پرورش قرار میدهند، این رقم بادام در بین اراقم سنگی جزو بهترین ها محسوب شده و کیفیت بسیار بالاترین نسبت به رقم بادام مامایی دارد.

نهال بادام تونو

بادام تونو رویشی با اینکه گلدهی آن به نسبت طولانی است اما زمان باردهی و تبدیل شدن آن به میوه، نسبتا زودی است و همین مورد باعث شده این بادام مورد توجه خیلی از افراد جهت کاشت قرار بگیرد. برای آشنایی با ویژگی های ظاهری این میوه نیز خوب است بدانید پوست بادام تونو رویشی با پایه GN سنگی و به رنگ قهوه ای روشن میباشد.

نکته: رقم گرده دهنده نهال بادام تونو رویشی دارای عملکرد بسیار بالایی مباشد، به طوریکه میزان باردهی رقم تونو بادام تونو رویشی با پایه GN بین 50 الی 70 کیلو با پوست چوبی بوده و از همه مهم تر لازم است بدانید که این نوع و رقم بادام از سال دوم و سوم شروع به باردهی می کند و از سال 5 به حالت اقتصادی تبدیل می شود.

عملکرد و برداشت محصول بادام تونو رویشی (پایه GN)

همان طور که گفته شده این نوع نهال بادام به نسبت زودبارده بوده و از جمله ارقامی است که پیش از همه ارقام در اوایل مهر در شرایطی مانند شرایط اقلیمی استان های شمال غربی و شمال کشور قابل برداشت است. عملکرد بادام تونو رویشی حدود پنج تن در هر هکتار بوده و  در سال های اوج باردهی خود نیز  عملکرد آن حدود دو تن مغز بادام در هر هکتار در سال است.

ویژگی های بادام تونو Tuono

 • خاستگاه: کشور ایتالیا و منطقه پویی
 • زمان گلدهی: دیر گل
 • سختی پوست: نیمه کلفت
 • نسبت مغز به پوست: 40%-35
 • درصد مغز دوقلو:  30%-15
 • وزن متوسط: 2/1 گرم
 • ویژگی های مغز بادام: بیضی، کمی کشیده، نوک تیز به رنگ تیره
 • گرده افشانی: خود بارور
 • سرعت باردهی: به نسبت سریع
 • پتانسیل تولید: بالا و گاهی رو به کم
 • نوع باروری: خود سازگار
 • حساسیت به بیماری : کمی حساس به مونیلیا و تاولور

نمونه هایی از نهال بادام تونو رویشی

نهال بادام تونو پایه رویشی اصل از ارقام بادام اصلاح شده بوده، این بادام از انواع نهال بادام اصلاح شده و پر محصول بوده که از سال اول کاشت به بار مینشیند.

خرید نهال بادام تونو رویشی از نهالستان ارغوان نهال

باتوجه به ویژگی های گفته شده در این مقاله و به صرفه بودن کاشت بادام تونو رویشی با پایه GN، چنانچه قصد کاشت این رقم و خرید نهال بادام را دارید، میتوانید همین حالا با مشاورین ما در نهالستان ارغوان نهالِ مهندس رسول بابایی تماس گرفته و سفارش نهال بادام تونو و یا هر نوع بادام دیگری که برای باغ خود نیاز دارید را ثبت کنید، مشاورین ما در تمام مراحل کاشت تا برداشت محصول کنار شما بوده و با خدمات مشاوره ای خود شما را در این امر یاری مینمایند.

شماره تماس

در پایان پیشنهاد می‌شود اگر علاقه‌مند به آشنایی با انواع نهال گردو هستید، مقاله جامع رازهای خرید نهال گردو را مطالعه کنید.

بادام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *